in

Radics Béla szemében meglátta a halált Som Lajos

35 évvel ezelőtt, mindössze 36 évesen hunyt el minden idők egyik legnevesebb magyar rockere. Radics Béla emlékére született a P. Box leghíresebb dala, A zöld, a bíbor és a fekete. A slágert mindenki ismeri, aki egy kicsit is szereti a magyar rockot.

Radics 1946. február 6-án születet az angyalföldi munkásnegyedben. 13 éves korában kapta meg élete első gitárját, és a hangszerrel hamar mély barátságot kötött. Három évvel később már egy gyári zenekarban játszott. Később a Sankó Group (1964), az Atlantis (1965), a Pannonia (1967), a Sakk-Matt (1968–69) , a Tűzkerék (1970–71, 1975–82), a Taurus (1972–73) , az Alligátor (1973) , és a Nevada (1974) együttesek gitárvirtuóza lett. Radics Béla többek között Balázs Fecóval, Som Lajossal., Tátrai Tiborral, és Póka Egonnal játszott együtt.

Hiába volt zseniális zenész, az általa vágyott siker elkerülte. Ezt nehezen dolgozta fel, és az alkoholba folytotta a bánatát. Sokak szerint ez vezetett korai halálához is.

Som Lajos. Radics egyik legjobb barátja a Hír Tévének egy dokumentumfilmben elmondta: egy alkalommal egy klubban találkoztak, amikor a basszussgitáros már látta a szemében a halált.
– Ez nem nagyon tetszett nekem.

Bélának elindult egy súlyos lázas betegsége, amit nem feküdt ki. Hiába kapott kórházi beutalót, úgy döntött, hogy inkább fellépni megy. Azt mondta, ez lelkiismereti kérdés. Ezután további súlyos rosszullétek következtek, végül a barátai rábeszélték az orvosi kezelésre. Infúziót kapott, ettől erőre kapott. Kiengedték, és az első útja a kocsmába vezetett. Akkor fenyegette meg Miskolci Ilona, a kedvese, hogy elhagyja, amennyiben  ismét visszakerül. Nem sikerült változtatnia az életmódján.

Nem tudta hogyan kell

Hiába próbált neki segíteni oly sok barátja és a szerelme, egyre lejjebb csúszott. Azt is bántotta, hogy nem jelenhetett meg lemeze. Ehhez hozzájárult állítólagos összeférhetetlen természete. Nem tudta, hogyan kell a “fontos emberekkel” tárgyalni.

1983-ban az 1982-es Tűzkerék tagjai Aréna néven tovább játszották Béla dalait. 1983 nyarán a HBB valamennyi tagja – Tátrai, Póka, Döme, Bill, Hobó nélkül – Normál Group, később Radics Béla emlékzenekar néven játszottak több koncertet, melyek bevételéből gyűjtötték össze Béla sírkövére a pénzt.

Radics Béla emléktáblája az egykori lakhelyén, a Gyöngyösi utca 47. szám alatt található. A legfanatikusabb rajongói ma is gyakran visznek oda virágot. Akárcsak az angyalföldön felállított szobrához.

 

Szólj hozzá!

Kovács Kati bevallotta: “Azt sem tudtam, kik ők.”

Nyugodjon békében! Könnyes szemmel hallgattuk Kóti Árpád nyílatkozatát