in

55 éves volt – elhunyt Kamondi Zoltán

Kamondi Zoltán Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, forgatókönyvíró, producer 55 éves korában halt meg.

Egyetemi tanulmányait az ELTE matematika szakán kezdte, majd a bölcsészkar filozófia szakán folytatta. Filmrendezői diplomáját 1988-ban szerezte a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.[2] Rövidfilmjei számos díjat nyertek fesztiválokon. 1986 és 1988 között a Balázs Béla Stúdió vezetőségének tagja volt. 1989-ben, a román forradalom alatt haditudósítóként dolgozott a japán és a francia televízió megbízásából, valamint tudósítója volt a Szabad Európa Rádiónak.

Ez idő alatt Makk Károllyal is dolgozott, mint forgatókönyvíró és társrendező. Első játékfilmjét 1990-ben forgatta Halálutak és angyalok címmel, melynek bemutatója a cannes-i filmfesztiválon volt. Második játékfilmjét Az Alkimista és a szűz címmel rendezte, 1999-ben mutatták be. 2001-ben huszonöt órás dokumentumfilmet rendezett Petri György költő életéről és munkásságáról, In Memoriam Petri György címmel.

Az interjú közvetlenül a költő halála előtt készült. 2002-ben miután befejezte következő filmjét, a Kísértéseket, tanítani kezdett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. 2006-ban befejezte Dolina című, 2000-ben megkezdett negyedik játékfilmjét, amely Bodor Ádám Az érsek látogatása című novellája alapján készült, és amelyet 2007-ben mutattak be. A Magyar Filmszemlén a Legjobb Látvány díját kapta. Karlovy Vary-ban jelölve volt a Kristály Glóbusz díjra. Díjat nyert több fesztiválon, az USA-ban hármat. 2009-ben producerként bemutatta az „1” című filmet Pater Sparrow rendezésében. Jelenleg forgatókönyvíróként, rendezőként és producerként dolgozik.

Színházban is dolgozott

1992-ben kezdett színházban dolgozni. 1993-ban kísérleti műhelyt alapított Pécsen. Itt rendezte a Szív bűnei című előadást, 1994-ben kezdett a Miskolci Nemzeti Színházban dolgozni, ahol a Salomé-t rendezte. A darab az Országos Színházi Találkozón a legjobb női alakítás díját nyerte és a kritikusok az évad legjobb előadásának tartották. 1996-ban Miskolcon is kísérleti színházi műhelyt alapított, Csarnok Kultusz Motel néven. Az Egymást érintő című előadássorozat az ő ötletéből jött létre, s az első darabját is ő rendezte.

A négy évig folytatódó sorozat szakmai és közönségsikert szerzett. 1998-ban a British Council támogatásával Londonba utazott, hogy az ottani színházi életet tanulmányozhassa. A Holland Színházi Intézet meghívására részt vett az Amsterdami Színház Fesztiválon. Ugyanebben az évben saját társulatával, a Bolygó Kultusz Motel tagjaival megrendezte a Candide-ot a Thália Színházban.

Szólj hozzá!

Videó! Így adták át a Kossuth-díjakat

Albérlők okoztak kellemetlenséget – a rendőrség lezárta a nyomozást