in

A csecsemők légzésfigyelésének szerepe

Amikor kisbaba érkezik a családba, hirtelen akkorát változik az addig jól megszokott életünk, hogy úgy érezhetjük, nem is velünk történik – mintha csak egy filmbe csöppentünk volna. A valóság némiképp eltérhet a mozivásznon látottaktól, de az biztos, hogy számunkra is legalább akkora kihívást jelent jó szülőnek lenni, mint a filmsztároknak.

Légzésfigyelés az újszülötteknél

A Smartmedical baba légzésfigyelő készülékeinek hatalmas szerepe van abban, hogy időben felismerhessük az újszülötteknél esetleg jelentkező légzési problémákat.

Az újszülöttek különösen érzékenyek, hiszen ők még éppen tanulják az anyaméhen kívüli életet, így az ő légzésük gyakran lehet szabálytalan. Ez önmagában még nem ad okot aggodalomra, hiszen ez egy teljesen természetesen dolog. Azonban könnyen válhat a szabálytalan légzésből légzési nehézség vagy akár csecsemőhalál is, amelyeket ma már lehetőségünk van megelőzni.

Légzési problémák az újszülöttek esetén

Az újszülöttek légzőszervei még éretlenek, ezért időnként előfordulhat, hogy szünetel a lélegzetvételük. Ugyanígy valós veszélyt jelent a hirtelen csecsemőhalál szindróma. Szerencsére ez egy meglehetősen ritka állapot, de ettől függetlenül az első életévben sajnos valós kockázatot jelent.

Az alvási apnoe, vagyis amikor a légzés alvás közben kimarad, nemcsak felnőttek esetén fordulhat elő, hanem csecsemőknél, különösen újszülötteknél is gyakori lehet.

A légzésfigyelő készülékek segítségével folyamatosan figyelemmel kísérhetjük a baba légzését, az eszköz pedig riaszt, ha a légzés leáll, így lehetőségünk van időben közbeavatkozni.

A légzésfigyelők működése

Ezek a speciális eszközök azt figyelik, hogy vesz-e levegőt a baba. Ha egy bizonyos ideig, ami jellemzően 20-30 másodperc szokott lenni, nem érzékel lélegzetvételt a készülék, akkor riasztást ad ki. Ennek segítségével a szülőknek lehetőségük van még időben segítséget nyújtani.

A készülék elsősorban a pici mozgását, a mellkasának süllyedését és emelkedését érzékeli. Ha leáll vagy túlságosan szabálytalanná válik a légzés, akkor pedig riaszt. Ezzel extra biztonságérzetet ad a szülők számára, akik megnyugodhatnak, mert az eszköz folyamatosan monitorozza a baba légzését.

Fontos azonban tisztában lennünk vele, hogy ez csupán egy extra segítség, ami nem képes helyettesíteni a szülői gondoskodást.

Mikor lehet mindenképpen fontos egy légzésfigyelő használata?

Bár minden újszülött és egy év alatti csecsemő esetén hasznos lehet, ha ilyen módon segítjük magunkat a baba felügyeletében, mégis elmondhatjuk, hogy vannak olyan speciális esetek, amikor mindenképpen javasolt a légzésfigyelő készülék használata.

  • Koraszülött babáknál
  • Légúti fertőzés esetén
  • Alvási apnoe esetén
  • Hirtelen csecsemőhalál szindróma megelőzése céljából

 

A légzés folyamatos nyomon követése tehát kiemelt jelentőségű a csecsemők, azon belül is az újszülöttek esetén. A speciálisan erre a célra fejlesztett eszközök segítséget nyújtanak a mindennapokban, hogy a szülők is nyugodtan tudjanak aludni.

Szólj hozzá!

Teremts egyedi hangulatot otthonodban lakástextíliákkal

Bajor Imre – Én, a Gyula, meg a Tóth Ottó (teljes album)