in

A téli futás szerepe a egész éves teljesítményben

Az utóbbi időkben több olyan film is napvilágot látott, amely sokat lendített néhány sport népszerűségén. Ilyen például a futás is, amelybe sokan kezdtek bele, hála egy filmnek. 

Télen azonban mégis kevesen választják ezt a mozgásformát, főleg a hideg és a hosszan tartó sötétség miatt. A télen történő edzések azonban nagy hatást gyakorolnak az egész éves teljesítményre, így hiba lenne kihagyni őket. Az alábbiakban hozunk néhány ötletet, amelyek segítségével a téli futás könnyebb lesz!

 

A tél az alapozás időszaka

A téli futásnak alapozás szempontjából van hatalmas jelentősége. Ilyenkor a cél a keringési rendszer fejlesztése, az állóképesség javítása. Annak ellenére, hogy a hidegben kevésbé izzad az ember, valamely, az Endurance.hu kínálatában elérhető sportital segítségével történő elektrolitpótlás elengedhetetlen. Különösen hosszabb edzések esetén.

 

A téli edzések mintegy 3-4 hónapig tartanak. Ez idő alatt érdemes 3 hetes ciklusokban dolgozni, amelyek után ajánlott beiktatni egy lazább hetet. Télen az intenzitás egyébként is alacsonyabb a hideg és a csúszós talaj miatt, ilyenkor rugalmasan kell kezelni az edzéstervet és alternatív útvonalakat, módszereket alkalmazni akkor, ha közbeszól az időjárás vagy más tényező. 

 

Edzés hideg időben

A téli futás különleges kihívások sokaságát rejti magában, de legalább ennyi előnnyel is rendelkezik. A hideg levegő belégzésével javulhat például az aerob kapacitás, hatékonyabbá válhat a légzőrendszer és az oxigénfelvevő képesség is. Ez pedig hozzájárul a teljesítmény javulásához. 

 

Mivel a hidegben több energia szükséges a hőmérséklet fenntartásához, a hidegben történő futás nagyobb energiafelhasználással jár. Ez különösen a fogyni vágyók számára jó hír. Bár a szomjúságot kevésbé lehet érezni, mint nyáron, a megfelelő hidratálásról sem szabad elfeledkezni. Említést érdemel, hogy hidegben futni mentálisan is megterhelő. Így a téli futás fejleszti a kitartást is.

 

A réteges öltözködés fontossága

A téli futások során a “hagymaelvet” ajánlott követni. Ez a réteges öltözködést, vagyis több, vékonyabb ruhadarab egymáson történő viselését jelenti. Így a testhőmérséklet megfelelően szabályozható, az edzés intenzitásához pedig könnyen lehet alkalmazkodni. 

 

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy egy jó izzadságelvezetéssel rendelkező, vékony alsó ruházat fölé vegyünk pulóvert, illetve téli futónadrágot. A legfelső réteg legyen szél- és csapadékálló dzseki, kabát vagy mellény. Jó, ha ezek jó légáteresztő képességgel is rendelkeznek.

 

Rendkívül hasznosak ilyenkor a cipzáras darabok, hiszen könnyen tudjuk szabályozni a hőt a cipzár le- és felhúzásával. A téli kiegészítőkről, így a sapkáról vagy fülvédőről, kesztyűről, sálról se feledkezzünk meg. Ezenkívül fordítsunk figyelmet arra is, hogy sötétben jól lássunk és látszódjunk. Alkalmazzunk láthatósági csíkkal rendelkező öltözéket, és viseljünk fejlámpát. Így a téli futás is élvezetes lesz, az edzések eredményét pedig érzékelni fogjuk majd a tavaszi teljesítményünkön. 

Szólj hozzá!

Ezért hasznos a kognitív viselkedésterápia önbizalomhiány esetén is

Teljes multivitamin superfood – Maca por, az ősi adaptogén csoda!