Aradi Tibor humorista vehette át idén a Rádiókabaré kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotóit és előadóit díjazó Karinthy-gyűrűt kedden Budapesten.
A 41. alkalommal kiosztott kitüntetést Jónás István, a Magyar Rádió Nonprofit Zrt. vezérigazgatója és Szabó László Zsolt, az Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója adta át a Magyar Rádió Márványtermében.
Aradi Tibor az eseményen elmondta: meglepte a kitüntetés, amelyet sok tekintetben kollégáinak és mentorainak köszönhet, akiktől rengeteget tanult. Külön is megemlékezett az őt pályáján elindító Orbán Sándorról, valamint szakmai támogatásáért kiemelte Maksa Zoltánt, Sas Józsefet, Verebes Istvánt, Sinkó Pétert és Varga Ferenc Józsefet is.
A korábban pincérként dolgozó, 44 éves Aradi Tibor felidézte, 120-140 darab villa eltörölgetése után döntött úgy egy alkalommal, hogy kilép akkori munkahelyéről, és inkább humorista lesz. Dolgozott Maksa Zoltán mellett, később pedig a Rádiókabaré mellett a Mikroszkóp Színpad műsoraiban is sokat szerepelt.
Saját bevallása szerint kedvelt időtöltése a repülőgépek landolásának és felszállásának fotózása, ugyanakkor magától a repüléstől fél, valamint hisz abban, hogy előző életében katonai pilótaként szolgált a világháború alatt.
„Fiatal és szerény ember, akinek hatalmas lelke van” – méltatta a díjazottat Sinkó Péter, a Rádiókabaré szerkesztője. Hozzátette: Aradi Tibor lelkére az ember akaratlanul is minduntalan rátapos, hajlamos „elszabadulni” a mikrofon előtt, ugyanakkor talán épp érzékenysége miatt zseniálisan játszik női figurákat is.
„Tibi egy dolgot tud: ha bejön, akkor be van jőve, ha kimegy, akkor ki van menve. Ezt rengeteg színművész sok évtizedes pályafutás alatt sem képes megtanulni, ez isteni adottság” – fogalmazott az eseményen Fábry Sándor.
A Karinthy-gyűrű 10-12 gramm aranyból készül, az 1975 óta minden évben átadott elismerés korábbi díjazottja között olyan jeles személyiségek találhatóak, mint Hofi Géza, Karinthy Ferenc, Moldova György, Kern András vagy Bajor Imre.
A díjat hagyományosan Karinthy Frigyes születésnapján adják át, ugyanakkor ennek pontos időpontja cseppet sem biztos – június 23., 24., 25. vagy 26. is ismeretes -, hiszen a nagy író, vélhetően szándékosan, előszeretettel adott meg különböző születési dátumokat a vele készült interjúkban, beszélgetésekben – jegyezte meg Sinkó Péter.