Az augusztus 20-i rendezvénysorozat elmaradhatatlan eleme a sok tízezer érdeklődőt vonzó esti tűzijáték.
Helyszín: Budapest – látványközpont a Lánchíd és az Erzsébet híd között
Időpont: 2016. augusztus 20., 21.00–21.30
Az ünnepi fényjáték a hagyományokhoz híven este 21 órakor kezdődik. A nézők számára idén a Duna-part pesti oldalán a Parlament déli tornya és a Szabadság híd közti területről ( az Id. Antall József rkp., Jane Haining rkp. és Pesti alsó rkp.), míg a budai oldalon a Battyhány tér és az Erzsébet híd közötti területről (a Sztehlo Gábor rkp. és Friedrich Born rkp. vonaláról), ill. a Tabánból nyílik majd élvezhető látvány. Az elsődleges látványközpont a Duna mindkét oldalán a Lánchíd és Erzsébet híd közötti rakpartokon lesz, innen lehet a legtökéletesebben élvezni a tűzijátékot.
A budapesti tűzijáték idén összesen 21.000 db látványeffektet tartalmaz. 5.300 db pirotechnikai elemet indítanak el több mint 4.300 lépésben. Látható lesz csaknem 3.500 nagy kaliberű tűzijáték bomba és -mozsár, illetve mintegy 2.000 római gyertya lövés. A legnagyobb kaliberű kilőtt tűzijáték bomba 250mm-es 12-15 kg tömegű lesz.
A tűzijáték elemeinek össztömege körülbelül 4 tonna (csak a pirotechnikai robbanóanyagok nettó súlya 2,5 tonna), melyek elindítása rádió vezérelt modulokkal történik, de az 5.300 elem bekötéséhez így is szükség lesz csaknem 53 km drótra, elektromos vezetékre.
A tűzijáték telepítése augusztus 15-én kezdődik, majd folyamatosan zajlik több helyszínen a biztonsági előírások maximális figyelembevételével. A telepítést 30 szakértő végzi, ám az ünnepi tűzijáték előkészítésében további 20-25 szakember is részt vesz.
Idén is ünnephez méltó zenei aláfestéssel gyönyörködhetünk a látványban, amelyben megjelenik piros-fehér-zölddel a nemzeti lobogó, vagy kék-sárga kombinációval az EU, illetve kékkel a Duna színe. Az ünnepi tűzijáték látványdramaturgiája idén első sorban az államalapításhoz és Szent István királyhoz kapcsolódik, a fináléban hangsúlyos teljes arany és ezüst blokkok a Szent Koronát és István király szentségét szimbolizálják.
A kísérő zenei összeállításban felcsendülnek az immár négy évtizede hatalmas népszerűségnek örvendő, Szörényi Levente és Bródy János zenészek neve fémjelezte István, a király című rockopera (,amely Boldizsár Miklós Ezredforduló című drámája alapján készült) felfrissített részletei a 2008-as A Társulat előadóinak tolmácsolásában, amely a nagysikerű dalmű 25 éves jubileumára készült. A zenei kompozíció összeállításában az előző évek hagyományait követve a Petőfi Rádió szakemberei is részt vettek.
A rockopera a látványra jóval nagyobb hatást gyakorol, mintha egy szokványos zenei háttér lenne: némi túlzással fényjátékban is operai, nagyobb szabású hatásokat kíván meg a történet, a karakterek, a zenei hangulatok figyelembevételével. Így a történet, a zene és a tűzijáték még inkább kiegészítik és egymás hatásait még jobban felerősítik.
Az egyes pirotechnikai elemek indulása, vagyis a lövésterv, a zene ritmusához igazodik. Számítógépes szoftver vezérli a folyamatot, amely századmásodpercnyi pontossággal vezérli a tűzijátékelemek indítását.
Az innovatív, modern vezérlés nemcsak a látvány folyamatos fokozását teszi lehetővé, de megfelel a legkorszerűbb és legszigorúbb biztonsági elvárásoknak is. A tűzijáték bármelyik pillanatban egyetlen gombnyomásra leállítható, sőt adott esetben a berendezés arra is lehetőséget nyújt, hogy a tűzijátéknak csak bizonyos részeit, egyes pirotechnikai elemeit állítsák le, miközben más elemek kilövése zavartalanul folytatódhat.
Csaknem 30 percig fog tartani a tűzijáték
A hatóságok, biztonsági szervek, pirotechnikai szakemberek és a biztonságért felelős Operatív Törzs között zártláncú, titkosított rendszeren keresztül zajlik a folyamatos kommunikáció. A tűzijáték idején az ún. Vezetési Pontról valamennyi érintett helyszín belátható és minden biztonságért felelős szervezet képviselője jelen van, hogy szükség esetén azonnal megtörténjen a megfelelő beavatkozás, ám a remények szerint erre nem fog sor kerülni.
Szintén a biztonságot szolgálják a szerelvények speciális műszaki tulajdonságai, pl. azok a repeszmentes keménypolietilén vetőcsövek, amelyek tűz- és robbanásálló kalodarendszerbe rögzítve biztosítják a pirotechnikai elemek kilövését.
Az ünnepi tűzijáték teljes ideje csaknem 30 perc lesz, a látványdramaturgiát csak néhány rövid füstszünet szakítja meg.
A tűzijáték zenéjét a Petőfi Rádió, a tűzijáték egészét pedig az M1 és a Duna Tv élőben közvetíti.