2009. szeptember 17-én örökre elvesztettük Bujtor Istvánt, a legendás színészt, rendezőt, forgatókönyvírót és producerét. Halála pótolhatatlan űr tátong a magyar filmművészetben és a közönség szívében.
Bujtor István 1942-ben született Budapesten. Pályafutását a színpadon kezdte, majd hamarosan a filmvászonra is eljutott.
Filmekben is gyakran szerepelt: A kőszívű ember fiai (1965), Fiúk a térről (1967), Egri csillagok (1968), Szemüvegesek (1969), Az oroszlán ugrani készül (1969), Fekete gyémántok (1976).
Ő kapta Sándor Mátyás szerepét a Verne-regényből készült koprodukciós tévésorozatban, majd egy másik Verne-figura, Striga, a rablóvezér szerepét játszotta A dunai hajósban. 1979-ben Balázs Béla-díjat kapott, majd még abban az évben a filmkritikusok díját is. 1996-ban megrendezte Rejtő Jenő művei alapján A három testőr Afrikában című filmvígjátékot.
Emlékezetes alakításai mellett rendezőként is maradandót alkotott.
1980-ban álmodta meg és játszotta el Ötvös Csöpi rendőrnyomozó alakját A Pogány Madonna című filmben. Ez a figura a műfajban magyar specialitás: e történetekben a háttérbe tolt, ám szakmailag nélkülözhetetlen Ötvös Csöpi küzd meg mindenre alkalmatlan, de folyton kitüntetett főnökével, Kardos doktorral (Kern András). Igazi közönségfilmek voltak ezek: itthon több mint egymillió nézőt vonzottak, és bemutatták őket Nyugat-Európa csaknem valamennyi televíziójában is.
A krimisorozat második filmje a Csak semmi pánik volt. 1985-ben Az elvarázsolt dollár forgatására (a filmet rendezte is) már céget alapított, és szponzoroktól szerezte meg a szükséges pénzt. A sorozat negyedik darabja a Hamis a baba, majd a 2000-es évek elején készült Zsaruvér és csigavér című háromrészes sorozat.
Ezt ne hagyd ki – Kicsoda ön, Bujtor István
Bujtor István nem csak tehetséges művész volt, de igazi ember is. Humora, kedvessége és vidámsága mindenkit elbűvölt, aki vele találkozott. Szeretettel szerette a Balatont, és ezt a szeretetet filmjeiben is megmutatta.
Halála óta eltelt 15 év, de emléke örökké él. Filmjei ma is népszerűek, alakításai pedig örökre bevésődtek a magyar filmtörténelembe.
Bujtor István nem csupán egy művész volt, hanem egy nemzeti kincs, akit sosem fogunk elfelejteni.
Emléke legyen áldott!
További gondolatok Bujtor Istvánról:
- Bujtor István nemcsak tehetséges művész volt, de igazi hazafi is. Szeretette a magyar kultúrát és a magyar embereket.
- Filmjei tele vannak humorral, kalanddal és romantikával. Mindenkinek van egy kedvenc Bujtor-filmje.
- Bujtor István öröksége tovább él a filmekben, amiket alkotott, és az emberekben, akiket inspirált.
Emlékezeteinkben örökké élni fog.