Debreceni Ünnepi Játékok 2022
2022. augusztus 1-15.
A 2022-es fesztivál igazán színes összművészeti programsorozattá alakult, ahol az operán, a színházon és a zenén túl zenés irodalmi és dokumentumfilm estekkel is kibővült a minden korosztály érdeklődését felkeltő kulturális kínálat. A kiváló produkciók mindegyike a műfajok élvonalbeli képviselőit hozza el a debreceni és a városba látogató közönségnek.
PROGRAMOk
WOLFGANG AMADEUS MOZART: A VARÁZSFUVOLA
2022. 07. 31. 20:30
Nagyerdei Szabadtéri Színpad
A Nagyerdei Szabadtéri Színpad különleges atmoszférájában új oldaláról mutatkozik meg Mozart remekműve. A Debreceni Ünnepi Játékok nyitóelőadása az opera nyelvén minden korosztálynak szól, minden élethelyzetre érvényes az üzenete. A produkciót magyar nyelven, angol felirattal játsszák.
„A tündérmesék, következésképpen a mesékre épülő operák mindig telítve vannak a tudatalatti szimbolikus képeivel, melyek direkt kapcsolatban vannak, hatást gyakorolnak az emberi pszichére. Ezek a képek a kollektív tudattalan univerzális motívumai, és sokféleségük szabad asszociációt enged, megköveteli az értelmezést.
A Varázsfuvola különlegessége abban áll, hogy a mesebeli cselekményt átalakítja a beavatásról szóló operává. Szeretném, ha az általunk létrehozott opera kicsiket és nagyokat kiemelne a hétköznapokból, és egy különleges beavatáson vennénk részt, ahol a lélek megemelkedik.”
Gemza Péter rendező
Székely-est határok nélkül
AUGUSZTUS 2. KEDD, 20:30
Nagyerdei Szabadtéri Színpad
Néptánc és népzenei est a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, a Magyar Örökség díjas Pál István Szalonna és Bandája és vendégeik közreműködésével.
Ajánlott korosztály: 6-99
Esőnap: augusztus 03.
A Székely-est határok nélkül a kivételesen gazdag magyar folklórt ünnepli, Székelyföld magában is sokszínű népzenei és néptánc kultúráján keresztül. A kétrészes gálaesten Ékes Gyergyó című előadását mutatja be az 1970 óta működő, több mint 30 éve hivatásos együttesként jegyzett, nemzetközileg is elismert Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes. Az előadás a kevésbé ismert Gyergyói-medence tánc, és zenekultúrájába nyújt betekintést. A produkció alkotói kétezres évek elejétől faluról falura járva ismerték meg, gyűjtötték és rögzítették a medence népzenei és néptánc hagyományait. Ezeket, valamint a korábbi gyűjtéseket felhasználva került színpadra az előadás, mely a korábban nem látott mozdulatokkal, dalokkal, hangszer összeállításokkal, történetekkel varázsolja el a nézőt. A műsorban helyet kapnak a terület veretes táncai, énekei mellett a korai polgárosulás, valamint a székely tánctanítók hatására kialakult újító formák is, felvállalva ezek jelentőségét, létjogosultságát, folklorisztikai értékét. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes a magyarlakta területeken tartott számos előadás mellett turnézott Kínában, Nyugat-Európában, és fellépett a hannoveri, a zaragozai, sanghaji és a koreai Yeosuban rendezett világkiállításon is.
- Rendező-koreográfus: Farkas Tamás, Farkas Ágnes
- Koreográfusok, táncmesterek: Laczkó- Benedek Tünde, Bara Szabolcs
- Zenei szerkesztő: András Orsolya, Mihó Attila
Az est második felében a Magyar Örökség-díjas Pál István Szalonna és Bandája vendégeikkel közösen vezeti végig a közönséget a székelyföldi zenei kultúra hagyományain. A Liszt-díjas, Magyar Érdemkereszttel kitüntetett Pál István Szalonna vezetésével működő együttes hivatása a Kárpát-medence kultúrájának megőrzése és átörökítése. Az együttes a Kárpát-medence és az ország szinte minden pontján fellépett már, ahogyan számos külföldi turnén is részt vettek, játszottak többek között a brit királyi család vendégeként Károly walesi herceg és Margaret Thatcher előtt is.
Közreműködik: Pál István Szalonna és Bandája, Pál Eszter
Tolcsvay-Müller-Müller: Mária evangéliuma
AUGUSZTUS 8. HÉTFŐ, 20:30
Kossuth tér
Ajánlott korosztály 12+
Esőnap: augusztus 09.
A Mária evangéliuma című rockopera, amelyet harminc évvel ezelőtt mutattak be a Madách Színházban, azóta az itthoni, határon túli és európai zenés színpadok visszatérő sikerdarabja, Szűz Mária történetét meséli el. Ifjúságától Krisztus születésén és kereszthalálán át Mária mennybemeneteléig követhetjük az eseményeket János apostol látomásos tolmácsolásában. A mű középpontjában Mária anyasága áll, az a fájdalmas női sors, amelyet fiával megélt, annak minden gyönyörűségével és küzdelmével együtt. A LantArt Produkció előadása a műfaj kiváló énekeseinek és alkotóinak közreműködésével valósul meg, Juronics Tamás rendezésében. Főbb szerepekben Bordás Barbara, György-Rózsa Sándor, Földes Tamás és Novák Péter láthatók. Közreműködik a Szegedi Kortárs Balett, valamint a Győri Nemzeti Színház zenekara és énekkara.
A rockopera a szerzőket képviselő Proscenium Szerzői Ügynökséggel kötött megállapodás alapján kerül előadásra.
Szereplők:
Mária………………………………. Bordás Barbara
Jézus………………………………. György-Rózsa Sándor
János apostol…………………… Földes Tamás
József…………………………….. Ódor Kristóf
Heródes………………………….. Novák Péter
Füles………………………………. Laki Péter
Vak…………………………………. P. Petőcz András
Gyermek Jézus………………… Endrődy Farkas
Gábriel……………………………. Hanczár György
Michael…………………………… Kovács Gábor
Raphael………………………….. Antóni Norbert
Gáspár……………………………. Kőrösi András
Menyhért…………………………. Pataki Bence
Boldizsár…………………………. Ozsgyáni Mihály
Pásztor 1…………………………. Kiss Zoltán
Pásztor 2…………………………. Vincze Márton
Pásztor 3…………………………. Sütő András
Közreműködnek a Szegedi Kortárs Balett táncművészei, valamint a Győri Nemzeti Színház zenekara és énekkara.
- Zene: Tolcsvay László
- Librettó: Müller Péter
- Versek: Müller Péter Sziámi
- Karmester: Medveczky Szabolcs
Rendező, koreográfus: Juronics Tamás
Koprodukciós partnerek: Győri Nemzeti Színház, Csiky Gergely Színház Kaposvár
A szereplőváltoztatás jogát a szervezők fenntartják!
Magyarok Hollywoodban
AUGUSZTUS 9. KEDD, 20:30
Nagyerdei Szabadtéri Színpad
A magyar és magyar származású hollywoodi zeneszerzők és filmesek leghíresebb műveit idézi fel a filmzenei-koncertshow keretein belül a fesztivál rezidens szimfonikus zenekara, a Kodály Filharmonikusok.
Esőnap: augusztus 10.
„Nem elég magyarnak lenni, tehetségesnek is kell lenned.” Megoszlanak a vélemények, hogy ki mondta, mondhatta a hollywoodi magyar filmesek közül ezt az idézetet. Mert voltak ott néhányan bő évszázada, a kezdet kezdetén. Az 1910-es években az „alapító atyák”: Adolph Zukor és Fried (Fox) Vilmos. Aztán jöttek a rendezők: Kertész (Curtiz) Mihály, George Cukor. Bekukkantottak a Korda fivérek. A huszadik század közepének egyik legkeresettebb és legsikeresebb filmzene komponistája Rózsa Miklós volt. A magyar és magyar származású hollywoodi filmesek leghíresebb műveit idézi fel a Kodály Filharmonikusok koncertshow-ja, melynek kreatív producerei Kollarik Tamás, Somogyi-Tóth Dániel, Takó Sándor és Vadász Dániel.
Közreműködik: Kodály Filharmonikusok Debrecen
Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel
Kerek világ – Rost Andrea születésnapi gálakoncert
AUGUSZTUS 10. SZERDA, 20:30
Kossuth tér
A világsztár magyar opera-énekesnő 2022-ben ünnepli hatvanéves születésnapját. Lehetetlen felsorolni az összes operaházat, ahol énekelt, mert szinte nincs is egyetlen olyan neves színpad a világon, ahol ne lépett volna fel.
Csak a legjelentősebbek: a bécsi Staatsoper, a Salzburgi Ünnepi Játékok, New York-i Metropolitan, a milánói Scala, párizsi Opéra Bastille, a londoni Királyi Opera, a chicagói Lyric Opera, a madridi Teatro Real, a Sao Pauló-i, a San Franciscó-i és Los Angeles-i Opera és a washingtoni Nemzeti Opera. Kerek születésnapját itthon Magyarországon is szeretné megünnepelni egy látványos gálakoncerttel, ahol több zenei műfajban is megmutatja magát, legyen az népzene, világzene, klezmer vagy jazz és természetesen az opera sem maradhat ki.
Ezzel a koncerttel ajándékozza meg közönségét, mert ő adni jobban szeret, mint kapni és az éneklés az, ami az évek számától függetlenül, továbbra is boldoggá teszi.
7Oszvald Marika és barátai
AUGUSZTUS 11. CSÜTÖRTÖK, 20:30
Nagyerdei Szabadtéri Színpad
Az operett idén sem hiányozhat a Debreceni Ünnepi Játékok műsorából. Kerek születésnapján sem szeretné ünnepeltetni magát, ezért inkább csak egy vidám gálán lép fel barátaival az operett műfajának koronázatlan királynője, a Kossuth-díjas Oszvald Marika.
Esőnap: augusztus 12.
Kálmán, Lehár, Huszka, Ábrahám legnagyobb slágereit énekli, és közös történeteiket eleveníti fel Marikával Fischl Mónika, Kalocsai Zsuzsa, Szendy Szilvi, Csere László, Laki Péter, Peller Károly és Vadász Zsolt.
Közreműködik: Kodály Filharmonikusok Debrecen
Vezényel: Makláry László és Somogyi-Tóth Dániel
“Mondd meg nekem, mit dalolsz, megmondom, ki vagy.” – 140 éve Kodállyal
AUGUSZTUS 13. SZOMBAT, 20:30
Kossuth tér
Ünnepi összművészeti gálakoncert Kodály Zoltán születésének 140. évfordulója alkalmából, neves szólisták, a Kodály Filharmonikusok, a Kodály Kórus, a Lautitia Gyermekkar és a Debreceni Hajdú Táncegyüttes közreműködésével, Novák Péter rendezésében.
Esőnap: augusztus 14.
A Coopera ünnepi gálakoncerttel kíván tisztelegni a magyar zene meghatározó alakja, Kodály Zoltán előtt, a háromszoros Kossuth-díjas, valamint kiváló művész címmel kitüntetett magyar zeneszerző, zenetudós, zeneoktató, népzenekutató születésének 140. évfordulója alkalmából. A koncert műsora feleleveníti az egyik legnagyobb népdalgyűjtőnk, a magyar zenei oktatás alapjait és hagyományait lefektető zeneszerző életművének fontos állomásait és műveit. A programban részletek hangoznak el – többek között – a Háry János című operából és a Székelyfonó című ikonikus daljátékból olyan neves operaénekesek közreműködésével, mint Mester Viktória, Balczó Péter és Kendi Lajos, valamint Coopera Musicum Laude Énekversenyének 2021-es győztesei: Kovács Csilla, Valentina Puşcaş és Kapi Zsuzsanna tolmácsolásában. A koncert részeként elhangzik majd a Buda töröktől való visszafoglalásának 250. évfordulójára készült Budavári Te Deum is. A gálaesten közreműködnek a Debreceni Ünnepi Játékok rezidens zenei együttesei: a Kodály Filharmonikusok és a Kodály Kórus, valamint a Lautitia Gyermekkar és a Debreceni Hajdú Táncegyüttes. A zenei szövetet a Novák Péter rendező kreatív ötletei alapján életre hívott vizualitás és koreográfiák emelik összművészeti élménnyé.
Fellépők:
- Mester Viktória
- Balczó Péter
- Kendi Lajos
- Kapi Zsuzsanna
- Kovács Csilla
- Valentina Puşcaş
Közreműködik: Kodály Filharmonikusok Debrecen, Kodály Kórus Debrecen, Lautitia Gyermekkar, Debreceni Hajdú Táncegyüttes
Rendezőasszisztens: Magyar György
Rendező: Novák Péter
Producer: Dr. Vadász Dániel
A Klasszikusok Éjszakája bemutatja: Ramón Vargas és a Kodály Filharmonikusok koncertje
AUGUSZTUS 15. HÉTFŐ, 20:30
Kossuth tér
A koncert sztárfellépője a mexikói Ramón Vargas operaénekes a zenekar kíséretével a legszebb tenoráriákkal kápráztatja el a közönséget a második részben.
Műsor:
- Dvořak: IX. (e-moll) szimfónia („Az Újvilágból”), op. 95.
- A legszebb tenor-áriák Ramón Vargas és a Kodály Filharmonikusok előadásában.
Közreműködik:
- Ramón Vargas operaénekes
- Kodály Filharmonikusok
- Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel
Az „amerikai zene” és klasszikus zeneszerzés remekbe szabott házasítása Antonín Dvořák 9. szimfóniája. A cseh mester a Prágai Konzervatórium professzori székéből érkezett Amerikába – a milliomos gyarmatáru-kereskedő, Thurber kultúrára szomjas felesége, Jeanette asszony hívására – s foglalta el a New York-i konzervatórium igazgatói állását. Három évet töltött az Újvilágban. 1893-ban mutatta be a tomboló sikert aratott 9. szimfóniáját, mely utólag kapta „Az Újvilágból” jelzőt. Dvořák tudatosan törekedett arra, hogy a kompozíciójának sajátos „amerikai” jellege legyen. Élénken érdeklődött a helyi indián népdalok és a spirituálék iránt. Egyik tanítványával, egy fiatal fekete fiúval gyakran társalogtak népzenéről, kölcsönösen bemutatták egymásnak saját népdalaikat: a Goin’ home dallama be is került a Largo tételbe. Magát a szimfóniát egy zömmel csehek lakta amerikai kisvárosban írta meg: a nyüzsgő nagyváros és falusi idill kontrasztja is megjelenik a szerzeményben. A mű az egyik legismertebb klasszikus zene, dallamai töretlen népszerűségnek örvendenek. Motívumai filmzenékben, például A hét mesterlövészben is felbukkannak.
Esőhelyszín: Kölcsey Központ