Déri János 1992 óta nincs köztünk – videóval emlékezünk!
Déri János élete és munkássága példa arra, hogy az elkötelezettség, a tehetség és a humor segíthetnek átsegíteni az embert a legnehezebb időszakokon is. Az emléke örökké él a magyar újságírás és a szórakoztató műsorok világában.
Emlékezzünk rá!
Déri János születése és pályakezdése:
Déri János 1951-ben született Budapesten, és már fiatalon elindult egy olyan úton, amely nemcsak saját életét, hanem az egész országét is megváltoztatta. Gépészmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen, de élete során új irányba indult.
Az újságírói pályafutása:
A sors egy hirtelen ötlettel terelte útjára az újságírás felé, amikor 1975-ben jelentkezett a “Riporter kerestetik” című tehetségkutató műsorba, ahol a harmadik helyen végzett. Ez az esemény azonban csak a kezdet volt.
Az ifjúsági osztályon való munkája során Déri János a Magyar Rádióban talált magának helyet. Majd 1983-tól a társadalompolitikai szerkesztőség munkatársaként és később a Hírháttér, az Ez+Az és az Ablak című szolgáltató műsor állandó műsorvezető-riportere lett. Az Ablak műsorban kiemelkedő munkát végzett, segítve az átlagembert a közügyek intézésében és a hivatalokkal folytatott harcaiban.
Humor és politika:
Déri János mind politikai, mind humoros műsorokban otthon érezte magát, és mindkettőben kiemelkedő tehetséggel rendelkezett. Természetessége, szakmai tudása, felkészültsége és tisztessége méltán tette rokonszenvessé, noha kevesen értékelték meg a megszállott igazságkeresését és munkamániáját.
Népszerűsége:
Déri János népszerűségét és sokoldalúságát mutatja, hogy sikeresen vezette a “Nulladik típusú találkozások” című műsort, ami a paranormális tevékenységekkel foglalkozott. Ezen kívül, együttműködött Antal Imrével, és közösen készítették el a műsor paródiáját.
Hagyatéka:
Déri János a “Pocsék Áruk Fóruma” című műsorával új műfajt teremtett, ahol selejtes tárgyakat mutatott be, ironikus hangvételű módon. Emellett nélkülözhetetlen szóvivője lett a Rádiókabaré havi adásainak és szilveszteri bemutatóinak, és fanyar humorú írásai a Hócipő című szatirikus lapban is rendszeresen megjelentek.
A tragédia:
Déri Jánost fiatalon elérte a tüdőrák. Azonban nem adta fel, és hosszú és nehéz harcot vívott a betegséggel.
Egész Magyarország figyelemmel kísérte a harcát, és szolidaritási mozgalom és gyűjtés indult megsegítésére. Még Németországban is megműtötték, és életmódot váltott, hogy segítse a gyógyulását.
A betegség már túlságosan előrehaladott volt, és Mexikóba utazott, hogy a szigorú Gerson-kúra segítségével harcoljon a halálos betegség ellen.
Sajnos, ez sem volt elegendő, és eszméletlen állapotban érkezett haza Budapestre, ahol 1992. április 19-én elhunyt.