Március harmincegyedikén, szakmai konferencia keretében indította el az idei szezonra a hazai tavi viharjelző rendszert a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója és az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke. A rendszer a Balatonon, a Velencei-, a Tisza- és a Fertő tavon április elsejétől október harmincegyedikéig figyelmezteti az arra járókat a közelgő veszélyre.
A rendszer elindult – éjféltől figyelmeztet a viharjelző rendszer
A tavi viharjelzőrendszert Tanka László tű. ezredes, a BM OKF informatikai főosztályvezetője mutatta be. Elmondta, a katasztrófavédelem jogszabályban előírt feladata a viharjelző rendszer fenntartása, működtetése, fejlesztése, a viharjelzést magát azonban a meteorológiai szolgálat adja ki. A Tisza-tavon, mondta az ezredes, öt állomás működik, a felhasználói tapasztalatokat értékelve a jövőben még legalább két állomás létesítése várható. A Velencei-tavon három állomás működik, a Fertő tavon pedig tizenegy, ebből viszont csak egy van Magyarországon, azt is Ausztriából működtetik. – közölte a katasztrofavedelem.hu
A Balatonon harmincegy stabil és tizenhat mobil viharjelző állomás szolgálja a nyaralók, fürdőzők biztonságát. A tó medencéjének három részre „osztása” lehetővé teszi, hogy csak ott kelljen figyelmeztetést kiadni, ahol vihar várható, a nyugodt részeken így semmi nem zavarja a strandolást.
Tanka László elmondta azt is, hogy a rendszer egyébként arra is képes, hogy akár egyesével működtesse az állomásokat. A lámpákat, tette hozzá, folyamatosan cserélik LED-es technikára, a keleti medencében már csak ilyenek működnek. Ezek, amellett, hogy jobban láthatóak, energiatakarékosak és környezetbarátak is.
A főosztályvezető előadása után Tollár Tibor országos katasztrófavédelmi főigazgató és Radics Kornélia, a meteorológiai szolgálat elnöke közösen elindította a tavi viharjelző rendszer idei szezonját.