A Nagy Könyv című többfordulós játékhoz kapcsolódva a Népszava 2005-ben Endrei Juditot kérdezte.
Endrei Judit nehezen választotta ki sok olvasmánya közül kedvencét. Ô az a fajta olvasó, aki ha rátalál egy témára, akkor hét-nyolc könyvet is elolvas róla. Az egykori televíziós nem a meseszerû kalandregények hôseirôl, színes, valószerûtlen történetek szereplôirôl, hanem a valóságos emberi, hétköznapi sorsokról olvas legszívesebben.
Meghatározó élmény volt számára Moldova György szociográfiai írásait olvasni. Az Akit a mozdony füstje megcsapott kötet még huszonévesen érintette meg. Moldova riportkönyve a vasúti munkások mindennapi kemény küzdelmeirôl szól. A könyv szereplôinek szakmaszeretete, a társak iránti felelôsségérzete, embersége a mai olvasók számára is felemelô példa lehet – mondja Endrei Judit. – Moldova ezzel a könyvével is bebizonyítja, hogy a valóság sokkal magával ragadóbb és megrendítôbb tud lenni bármilyen kitalált történetnél.
Judit az orosz kultúra szerelmese. Orosz–magyar szakos tanulmányai és sok ottani utazása is segítette az orosz kultúra alapos megismerésében. Máig is szívesen olvassa az orosz alkotók mûveit. Borisz Paszternak Doktor Zsivago címû regényével akkor ismerkedett meg, amikor a XX. század elsô felének Szovjet-Oroszországáról szóló könyveket vette sorra. Ebben a történetben a nagy világesemények, háborúk és forradalmak sodrában ismerhetjük meg egy – valójában mindennapi – orosz ember lelkét, gondolkodását és küzdelmét a szerelméért, a családjáért, az életért. Ezért a mûért kapott Paszternak Nobel-díjat.
Endrei Judit azt tartja jó könyvnek, amely megrendíti, felzaklatja és még jó ideig a hatása alatt tartja. Ezt a feszültséget aztán csak azzal tudja csillapítani, ha újabb, hasonló témájú könyvet vesz le a polcról.