Fényelnyelő – válasz rejtvényhez
Rejtvényfejtés közben gyakran felmerülő kérdés, hogy mi a fényelnyelő más néven.
Íme a válasz: Opak
Mi a fényelnyelő?
A rá ható fényt vissza nem sugárzó.
Fényelnyelés (absorptio). Bármely közegen áthaladó fény, magának a közegnek behatása folytán, erősségéből veszít; ezen jelenség neve fényelnyelés. A fény intenzitásának csökkenése különféle közegekben igen különböző s a fények nemével, színével nagy mértékben változik.
Azon testek, melyek közepes vastagság mellett a rajtok áthaladó fényt teljesen elnyelik, átlátszatlanoknak, amelyek csak kis mértékben nyelik el, átlátszóknak neveztetnek. Ezen felosztás azonban csak nagyjában ad áttekintést a testek viselkedéséről; igen vékony rétegekben minden test átlátszó; a fémek p. 1/2000 mm. vastagság mellett átlátszóak; míg egyrészt elég vastag rétegben minden test, p. a levegő is bizonyos sugarakat teljesen elnyel, amint azt a színképelemzés kimutatja. A testek színeit is a fényelnyelésre kell visszavezetni; a színes testek ugyanis a ráeső v. átmenő fényből bizonyos színü sugarakat túlnyomó mértékben nyelnek el, míg a többit nem. Az el nem nyelt sugarak szabják meg azután a test színét.
A kék kobalt-üveg p. csak a kék sugarakat bocsátja át, míg a többit elnyeli. Azért, ha sötét szobában vörös papirosra folytonosan színképet vetünk, a papiros csak a színkép vörös részében lesz megvilágítva, míg azon részek, hova p. kék fény esik, sötét marad, mert a vörös papiros, a vörös sugarak kivételével, a többit elnyeli. Minél vastagabb rétegen halad át a fény, annál nagyobb az erősségének csökkenése, s pedig a fényelnyelés mértani haladványban nő, ha a vastagság számtani haladványban nagyobbodik. Azaz, ha bizonyos helyen a fény intenzitása i0, akkor x vastagságú rétegen áthaladva a fény intenzitásai már csak i = i0 e-kx, hol k, az abszorpciós együttható, egy bizonyos testre és fénynemre nézve állandó érték.
Ez a cikk Fényelnyelő – válasz rejtvényhez először a Kvízmester.com. oldalunkon jelent meg.