Elég megnézni bármelyik Halálos iramban filmet ahhoz, hogy egy átlagos autórajongó azonnal elkezdjen azon gondolkodni, mégis, mennyibe kerülne a filmvásznon látható jármű beszerzése? Hogyan lehetne a legkedvezőbben megoldani egy új autó vásárlását? Ma már nem feltétlenül kell hosszú éveken keresztül gyűjtögetni.
A nyílt végű lízing egyértelmű megoldást jelent
A Lizingo.hu oldalán ráadásul minden fontos információt megtudhatunk a nyíltvégű pénzügyi lízing igényléséről, folyamatáról, sőt, akár egy szakemberrel is felvehetjük a kapcsolatot, aki minden kérdésünkre válaszol.
Általánosságban elmondható, hogy a konstrukció kiválasztásához négy feltételre kell figyelni. Először is ki kell választani a megvásárolni kívánt autót. Szükség lesz egy 27% áfával kiállított számlára a járműről. Minimum 20%-os, de inkább 30%-os önerőt kell megfizetni. Továbbá az ügyfél vállalkozásának hitelképesnek kell lennie.
Új vagy 8 évnél fiatalabb használt autónál vehetjük igénybe a nyílt végű lízinget. Közvetlenül a tulajdonostól vagy kereskedőtől is vásárolhatunk. A kiválasztott autó lehet hazai, de akár külföldről behozott is. Arra kell figyelni mindenképpen, hogy a teljes vételárról 27%-os áfakulccsal kiállított áfás számlát adjon az eladó.
Akár egy nap alatt elintézhető az egész folyamat. Miért ezt a konstrukciót érdemes választani? Mert a 2012. január 1. óta hatályos áfatörvény változásai miatt a kezdő befizetés, illetve a havi lízingdíjak áfatartalma akár teljes egészében levonhatóak. Ehhez szükség van a 27%-os áfakulccsal kiállított számla mellett arra, hogy a lízingbevevő vállalkozásnak áfalevonásra jogosultnak kell lennie és a céges autó használatának áfakörbe tartozó, vállalkozói tevékenységhez kell kapcsolódnia.
Az adóbírságot jobb elkerülni, hisz hiába spórolhatunk akár 1,5-2 millió forintnyi áfát, ha valami félrecsúszik az ügyintézés során és a NAV jogosulatlan áfa-visszaigénylést állapít meg, akkor akár egy nagyobb bírságra si számíthatunk. Ezért is fontos az ügylet elindítása előtt egy szakemberrel konzultálni.
Kié lesz az autó a futamidő végén?
Ez egy gyakori kérdés a nyílt végű konstrukció esetében. Egy úgynevezett maradványértéket kell fizetni a futamidő végén, ami még a szerződés megkötésekor kerül meghatározásra. A lízingbevevő szabadon eldöntheti, hogy a maradványérték megfizetésével a lízingtárgy tulajdonosává válik, vagy ezt a jogot átruházza egy harmadik személyre, de arra is van lehetőség, hogy visszaadja az autót a lízingbe adónak.
Duplán jól járhatunk
A nyílt végű lízing egyik nagy előnye még, hogy nem kell kamatot fizetni az áfa után. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy akár 10-15%-kal is kevesebb lesz az a kamat, amit a teljes futamidő alatt megfizetünk például egy ugyanolyan futamidejű, zárt végű lízing változathoz képest. Természetesen még mielőtt bármelyik mellett letesszük a voksunkat, mindenképpen konzultáljunk egy szakemberrel.