A Bartók síremlék Borsos Miklós] szobrász munkája, amit Bartók Béla, Bartók Béláné Pásztory Ditta és ifj. Bartók Béla Farkasréti Temetőben található nyughelyén találhatunk meg.
Hosszas betegeskedés után 1945. szeptember 26-án hunyt el. Temetésén, amely a hartsdale-i Ferncliff Cemeteryben zajlott, mindössze tíz ember vett részt: felesége, Péter fia, dr. Bátor nevű ügyvédje és neje, Serly Tibor és felesége, Paul Henry Lang zenetudós, Kecskeméti Pál és felesége, akik ugyanabban a házban laktak mint Bartók, és Sándor György zongoraművész.
Bartók Béla és családjának síremléke Budapesten. Borsos Miklós alkotása. Farkasréti temető: 60/1-főút-9/12.
Földi maradványait 1988-ban országos médiafigyelem közepette hozták haza, s helyezték örök nyugalomra Budapesten, a Farkasréti temetőben.
A Farkasréti temető nevezetes halottainak listája
Bartók Béla 1881-1945
Zeneszerző, zongoraművész, folklorista, népdalgyűjtő, akadémiai és főiskolai tanár; az összehasonlító népzenetudomány egyik megalapítója, Kodály Zoltánnal az Új Magyar Zeneegyesület létrehozója, az MTA tagja.
A síremléket díszítő lírát mintázó fekete svéd gránit alkotást Borsos Miklós szobrászművész készítette. Az alkotás másolat, az eredetit 1979-ben állították fel Győrben.
„Örök nyugalomra helyezték Bartók Béla hamvait
Tisztelők ezrei gyűltek össze július 7-én a Farkasréti temetőben, hogy végső nyughelyére kísérjék az egyetemes zeneirodalom kiemelkedő alkotójának, Bartók Bélának hamvait…
… A zeneszerző földi maradványait őrző koporsót és a ravatalt borító koszorúkat ezután fekete gyászautók vitték a sírhoz, amelyet Borsos Miklós szobrászművész fekete gránittömbből faragott, lírát mintázó szobrával jelöltek meg…”
Források: Somogyi Néplap, 1988. július 8. (44. évfolyam, 162. szám)