A műsor január 20-án 17 órakor jelentkezik a Duna Tv-n. A Ridikül témája: Csodálatos emlékezet.
Emlékezetünk maga a csoda. Néha olyan dolgokra emlékszünk, amelyre nem is gondolnánk, sokszor pedig alapvető dolgokat elfelejtünk. Hogyan is működik az elménk? Azok az emberek, akiknek a munkája során elengedhetetlen a memorizálás, milyen stratégiát alkalmaznak a gyors tanuláshoz? Mennyire tágítható a memóriánk? Ennek különlegességéről beszélgetünk Marton Évával, Kováts Adéllal és Janacsek Karolinával. A meglepetés férfi vendégnek munkájából kifolyólag egyszerre többfelé és ugyanolyan mértékben kell figyelnie.
Marton Éva, Kossuth-díjas opera-énekesnő, a nemzet művésze. Volt olyan, hogy 25-30 opera volt az éves repertoárja, s mindezek különböző nyelveken. A rekord az volt, amikor mindösszesen három nap alatt tanult meg egy operát. Óriási kihívást jelentett számára, amikor csehül kellett egy darabot megtanulnia. Hat hónapba tellett ennek a memorizálása, abból kifolyólag is, hogy a hangsúlyok és a kiejtés területén is hiteles legyen. Nem szeret nosztalgiázni, a jelenben szeret élni. Benne él a mai kortárs világban.
Kováts Adél, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő vizuális típus, stratégiája az, hogy színes kiemelővel kihúzza a szövegkönyvet. Majd az agya lefényképezi a példányt, így pontosan tudja, hogy hogy néz ki. Jelenleg öt darabban játszik. Évával ellentétben, szeret nosztalgiázni, és előszeretettel nézegeti a fényképeket.
Janacsek Karolina, egyetemi adjunktus memóriakutatással foglalkozik. Sok féle emlékezet létezik, ilyen például a tényemlékezet, az eseményemlékezet, a készségekre vonatkozó emlékezet stb. Az emlékeket különböző módon hívjuk elõ, és különböző módon tanuljuk meg. S ezek az emlékezet típusok kommunikálnak is egymással. A zenetanulás a memóriára jó hatással van és egyéb más készségekre is. Legfőképpen 12 éves kor előtt, ugyanis a gyerekek ebben a korban sokkal gyorsabban sajátítanak el különböző készségeket.