Japandi – a stílus a skandináv és a japán lakberendezési stílusok keveréke, a keleti és nyugati világ találkozása. Egyesíti a japán dizájn művészeti esszenciáját és a wabi-sabi filozófiát a skandináv hygge hangulatos, hívogató érzésével.
Minden helyiségben
A Prémium bútoráruház étkezőszék kínálatában több olyan terméket is találunk, melyek beilleszthetők egy ilyen stílusú otthonba. A japán belső terek jellemzően semleges színpalettával, kiváló minőségű természetes anyagokkal rendelkeznek, valamint nagy hangsúlyt fektetnek a zöld színek használatára. E tekintetben nem is olyan nehéz a bútorválasztás, a harmónia pedig mintha megsokszorozódna, ha a skandináv elemeket is figyelembe vesszük.
Mind Japánban, mind Skandináviában mélyen tisztelik a természetet, ami nemcsak az olyan anyagok kiválasztásában tükröződik, mint a fa és a vászon, hanem a különböző formák harmonikus keveredésében is.
Egy kis történelem
A japandi stílus gyökerei az 1850-es évekig nyúlnak vissza, amikor is Japán hosszú elszigeteltség után megnyitotta határait, és a skandináv tervezők és művészek az elsők között látogattak el ide. Annyira magával ragadta őket a helyi kultúra, a dizájn és az egyedi tárgyak, hogy innen aztán bőven volt inspiráció.
A skandináv és japán stílusok keveredése azért is észszerű, mert mindkét nép hangsúlyt fektet az egyszerűségre, a kiváló minőségű természetes anyagok használatára és a kézművesség iránti mély tiszteletre.
Modernitás és harmónia
Az egyszerűség, természetesség és harmónia hármasa mellett azonban jól megfér a modernitás is. Ha például egy moziszobát szeretnénk kialakítani, ahol a család kényelmesen, meghitten tud filmet nézni, akkor is tudjuk alkalmazni a japandi stílusjegyeket.
Megtehetjük például egy krémszínű kanapéval, sarokülővel, egy természetes, földes színekkel és minimál mintákkal rendelkező puha szőnyeg is hozzáad a hangulathoz. Egy ilyen térbe pedig a minimalizmus miatt is remekül illeszkedik egy tévékészülék és házimozi-rendszer.
Meghatározó stílusjegyek
A japandi stílus az egyszerűséget hangsúlyozza, a térben minden tárgyat a céljának és funkciójának megfelelően választanak ki, ez a minimalista megközelítés pedig csökkenti a zsúfoltságot és nyitott tereket hoz létre tiszta, egyenes vagy finoman ívelt vonalakkal.
A természetes fény döntő szerepet játszik ebben a dizájnban, hídként szolgál ugyanis a beltér és a természetes világ között. A nagy ablakok beépítése és a napfény visszatükröződése a világos fehér falakról kulcsfontosságú technikák, melyekkel a fényt az otthonunkba hívhatjuk. Amiért ez az egész működik, az az, hogy a stílus a természet által inspirált semleges színpalettát alkalmazza. Olyan meleg árnyalatokat, mint a barna, a bézs, és olyan hidegebb színeket, mint a szürke és a kék. A természetes fa, a zöld és a lágy pasztellszínekkel díszített dekoráció tovább erősíti a természettel való kapcsolatot, legyen szó akár egy étkező berendezéséről, akár egy moziszoba hangulatáról.