in

Jedlik Ányos-díj 2016 – ők kapták idén az elismerést

Czibula László kutató, Hebling János fizikus, Marton L. Csaba agrármérnök, Őri János magyar és európai szabadalmi ügyvivő, és Szántay Csaba vegyészmérnök kapta idén a Jedlik Ányos-díjat. A kétévente odaítélt honoris causa Jedlik Ányos-díjat Major István nyugalmazott nagykövet, és Ormos Pál biofizikus vehette át.

Az elismeréseket Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) elnöke adta át – közölte az SZTNH az MTI-vel szerdán.

A Jedlik Ányos-díjat hagyományosan a március 15-i nemzeti ünnephez kapcsolódóan adományozzák minden évben a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenységért, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi munkásság elismeréséért.

A díjat a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala – korábbi nevén Magyar Szabadalmi Hivatal – elnökének kezdeményezésére az ipari és kereskedelmi miniszter alapította 1996-ban, a magyar szabadalmi rendszer centenáriumi évében, a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi munkásság elismerésére.

A honoris causa Jedlik Ányos-díjat kétévente ítélik oda azon közéleti személyeknek, akik tevékenységükkel és életművükkel nagyban hozzájárultak a magyar szellemi tulajdonvédelmi kultúra és tudatosság fejlődéséhez.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a klasszikus iparjogvédelmi hatósági tevékenységek mellett – a nemzetközi és európai trendeknek megfelelően – a szellemitulajdon-védelem teljes spektrumát lefedő felelősség letéteményese és a terület valamennyi állami feladatának legfőbb címzettje.

Az intézmény 1896. március 1. és 2015. december 31. között fennállásának 120 éve alatt 396 ezer szabadalmi bejelentést fogadott, melyek alapján több mint 233 ezer oltalmat adott meg. 2004 óta 25 ezer európai szabadalmat hatályosítottak Magyarország területére. A védjegybejelentések közül több mint 100 ezret vezettek be a lajstromba, a megadott formatervezési (korábban ipari) minták száma 10 ezer körüli, a használati minták száma pedig 5 ezer körül alakult. A Belső Piaci Harmonizációs Hivatal által fogadott ügyekkel együtt az 1996. január 1. óta beérkezett, Magyarországon is érvényes kérelmek száma a védjegyek tekintetében megközelítette az 1,2 milliót, a mintaoltalmak terén pedig meghaladta a 950 ezret. Az elmúlt év végén több mint 106 ezer nemzetközi védjegy volt érvényben Magyarországon.

Szólj hozzá!

Zorán fontos tájékoztatója: “kicsit aggódunk”

Kiderült az új nemzet színésze – ő veszi át Psota Irén helyét