in

Kinek jár osztrák családi pótlék?

Lényeges kérdés az, hogy mikor van lehetőségünk osztrák családi pótlékot igényelni, milyen esetekben mekkora összeg jár, és mi az igénylés módja? Ausztriában sokkal magasabb a családi pótlék összege, ezért, ha család életvitelének központja Ausztriában van, akkor késedelem nélkül lépni kell, cikkünkben azt is elmondjuk, hogyan!

Mitől függ az ellátás összege?

 

Az OMIP az osztrák családi juttatások igénylésében is segítséget tud nyújtani, ezért érdemes tisztában lenni azzal, hogy mikor jár a családnak ez az ellátás. Amennyiben a gyermek a családban nevelkedik, és a család életvitelének központja Ausztriában található, akkor az anya jogosulttá válik a családi pótlékra. Ennek összege nem jövedelemfüggő, így nyugodtan lehet akkor is kérni, ha a szülők jövedelme magas. 

 

Az anyán kívül más is igénybe veheti ezt a juttatást?

 

Alapból az anya jogosult a családi pótlékra, kivételes esetben azonban ezt más személy is megigényelheti akkor, ha a gyermek ellátását ő finanszírozza. Ha pedig a szülők nem járulnak hozzá a gyermek ellátásához, akkor lehetőség van arra is, hogy maga a gyermek legyen az igénylő.

 

Hány éves korig jár a családi pótlék?

 

Minden egyes gyermek megkapja ezt az ellátást mindaddig, ameddig be nem tölti a 18. életévét. Ha ez megtörtént, azonban a fiatal nappali tagozaton továbbtanul, ez lehet egyetem, de akár szakmai képzés is, akkor számára ezt az összeget tovább lehet folyósítani, maximum 24 éves koráig. Egyes esetekben ez az életkor akár 25 év is lehet, ha például sorkatonai szolgálatot teljesít, esetleg gyermeket szült, vagy teherbe esett 24 éves koráig. Itt azonban már számít a fiatal felnőtt éves jövedelme is.

 

Speciális családtámogatási formák

 

Emelt családi pótlék jár a fogyatékos gyermekek után, ezt pedig 25 éves korukig folyósítja az állam. Iskoláztatási támogatást nyújtanak minden év szeptemberében, melyet a szeptemberi családi pótlékkal együtt folyósít az adóhivatal.

 

Magyarországi lakcím esetén is járhat-e ez a juttatás?

 

Ha a szülők magyar lakcímmel rendelkeznek, azonban mindketten Ausztriában dolgoznak, akkor a magyar társadalombiztosítási rendszer nem vonatkozik rájuk. Ebben az esetben teljes összegű osztrák családi pótlékot igényelhetnek. Ha azonban valamelyik szülő Magyarországon dolgozik, akkor magyar családi pótlékra jogosult, ezáltal csupán különbözeti ellátást lehet Ausztriában igényelni.

 

Jogvita a két ország között

 

Az osztrák adóhivatal számtalan olyan család ellátását állította le, ahol csak az egyik szülő dolgozik Ausztriában, a szülők elváltak, és a gyermek a magyarországi szülővel maradt. Ezekben az esetekben, bár korábban jogosult volt a szülő erre az ellátásra, ma már nem ítélik meg, és a korábban megítélt összegeket is felfüggesztették mindaddig, amíg a két ország illetékességi vitájában döntés nem születik. 

 

Az osztrák családi juttatásokból nem érdemes kimaradni, ezért aki jogosult rá, mindenképpen kérje olyan szakértő cég segítségét, akik pontosan ismerik az ausztriai családtámogatási rendszer működését, és az igénylésben is segíteni tudnak.

 

Szólj hozzá!

Mi vár idén tavasszal a Bika csillagjegyűekre? 

Kinek ajánlott az arcplasztika?