Pályáját a régi muzsikusokéhoz hasonlítja Tillai Aurél karnagy, zeneszerző, abban ugyanis az előadóművészetnek, a tanításnak és a komponálásnak is kiemelten fontos szerepe van.
A Liszt-díjas és érdemes művész, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara Zeneművészeti Intézetének professor emeritusa a tanítványok és a közönség szeretete által övezett, ugyanakkor a szakma megbecsülését kiérdemlő és Pécs városának kulturális életét is gazdagító karnagyi pályafutása, valamint termékeny zeneszerzői és nemzedékek számára meghatározó zenepedagógusi életműve elismeréseként vehette át a Kossuth-díjat a nemzeti ünnepen.
Mindhárom dolgot szeretem csinálni, színesebbé, gazdagabbá teszi az életemet – mondta Tillai Aurél az MTI-nek, megjegyezve: a kitüntetést nagy meglepetéssel, örömmel fogadta, jólesik számára, hogy felfigyeltek munkásságára és értékelik is azt.
Kiemelte, hogy karnagyként máig vezeti a Dobos Lászlóval 1958-ban alapított Pécsi Kamarakórust, amelynek tagjaival, valamint más kórusokkal eddig mintegy hetven díjat nyert különböző nemzetközi zenei versenyeken.
Kitért rá: karvezetést és zeneelméletet oktat a Pécsi Tudományegyetemen, ahol az idei a hatvanharmadik tanéve. “Jól érzem magam a fiatalok között, az oktatás kiváló agytorna, bevallom, össze is kell szednem magam, hogy 85 évesen helyt tudjak állni, de úgy érzem, eredményes a diákokkal való együttműködés” – fogalmazott.
Tillai Aurél szavai szerint a karvezetésben a tehetség mellett nagyon fontos a szakmai elkötelezettség, továbbá azok a vezetői kvalitások, amelyekkel a karvezetők meg tudják szerettetni magukat és képesek maguk köré gyűjteni folyamatosan közös munkára ösztönözni az iskolai, vagy felnőtt öntevékeny kórusok tagjait.
Hangsúlyozta, hogy az előadóművészet és a tanítás mellett azért leli nagy örömét a komponálásban is, mert kórusműveit módjában áll az általa vezetett kar révén megszólaltatni. “Amikor a műveim így szólalnak meg, azt érzem, ez a leghitelesebb előadás” – mondta.
A karnagy szólt arról, hogy a Pécsi Kamarakórussal idén pünkösd előtt Budapesten, a Villányi úti Szent Imre templomban lép fel, később részt vesznek az Erkel Színházba tervezett dalos napon.
Nyáron Erdélyben adnak koncerteket, elutaznak egy veszprémi nemzetközi fesztiválra, részt vesznek a Filharmónia balatoni “Orgonapont” koncertjein, majd szeretnének részesei lenni a Zeneakadémián sorra kerülő Kodály-hangversenynek is.
Ősszel Pécsett szerzői estem lesz, melynek keretében kamara- és kórusműveim mellett elhangzik Te Deum című oratóriumom is Kocsár Balázs vezényletével – tette hozzá.
Tillai Aurél a jövőbeni terveiről szólva azt mondta: mindennapi munkájához sok erőt merít abból, hogy jól érzi magát a kórustagok és tanítványai körében, ugyanakkor a kora miatt egy évre tervez előre. “Isten áldása, hogy tehetem azt, amit még csinálok, s ha be kell fejeznem, készen állok rá” – közölte.