in

Kovács Apollónia 2012 óta nincs köztünk – videóval emlékezünk!

Kovács Apollónia 2012 óta nincs köztünk – videóval emlékezünk!

Kovács Apollónia élete és pályafutása valóban lenyűgöző és sokoldalú volt. Ő egy Kossuth-díjas magyar előadóművész, népdalénekes és színésznő volt. A következőkben röviden áttekintem élete fontosabb szakaszait:

Gyermekkor és kezdetek: Kovács Apollónia nagyrészt Nyárádremetén töltötte gyermekkorát. Hangjára Kolozsvárott figyeltek fel a második világháború idején.

Művészeti képzés: 1945-46-ban a Józsa Béla Athenaeum Művészképzőjében tanult, ahol kiváló tanárok segítették fejlődését, mint Borbáth Magda, Maczalik Gabriella és Poór Lili. Magánúton tovább képezte hangját Lorenz Kornéliánál és Szikossy Gizellánál.

Színészi pálya: Végzése után színésznőként dolgozott egy nagyenyedi magántársulatnál, majd 1949-ben a Nagyváradi Szigligeti Színházhoz szerződött.

Énekesi karrier: Kovács Apollónia nemcsak színészként, hanem népdalénekesként is jeleskedett. Rendszeresen énekelt a város római katolikus székesegyházának kórusában és gyakran szerepelt a kolozsvári rádióban népdalfelvételeivel. Később a Magyar Rádióban is hallható volt, köszönhetően későbbi férje, Grabócz Miklós közbenjárásának.

Nemzetközi karrier: 1961-ben települt Magyarországra, és Budapesten szabadfoglalkozású előadóművészként élt. Előadott magyar cigánydalokat és már 1962-ben elkezdett külföldön is fellépni, eljutva egészen Kanadáig és Új-Zélandig.

Dalgyűjtés és dalszövegfordítás: Apollónia és férje, Grabócz Miklós közösen gyűjtötték és fordították le a dalokat. Ezáltal hozzájárultak a magyar népzene megőrzéséhez és terjesztéséhez.

Kitüntetések: 2007-ben elismerésül a népi kultúra és népdalkincs ápolásáért középkeresztjével tüntették ki a Magyar Köztársasági Érdemrendben. 2011-ben pedig a Kossuth-díjat is megkapta, bár sajnos már nem tudta személyesen átvenni.

Utolsó évek: Élete utolsó szakaszában súlyos betegségekkel küzdött, és egy idősek otthonában hunyt el 2012-ben.

Kovács Apollónia hosszú és méltósággal teli művészi pályafutása során sok embernek hozta közelebb a magyar népdalokat és hagyományokat. Az általa végzett munka méltán érdemelte ki a magyar közönség és a kormányzat elismerését.

 

Szólj hozzá!

Básti Lajos furcsa szokása – mániákusan szerette a csendet

Mavi szerelme 224. rész tartalom, videa – nézd meg online!