November 11-én ünnepel Kulka János, az egyik legnépszerűbb és legsokoldalúbb magyar színész.
Budapesten született, de a család később a családfővel, a neves sebész Kulka Frigyessel Szegedre költözött. A családi hagyományt nővére vitte tovább, akiből kutatóorvos lett, ő pedig a család teljes egyetértésével jelentkezett a Színház-és Filmművészeti Főiskolára. 1981-ben diplomázott, első szerződése a Pécsi Nemzeti Színházhoz kötötte. 1985-1993-ig a Kaposvári Csiky Gergely Színház tagja volt, ezután a budapesti Radnóti Színházban játszott, 2003-tól a Nemzeti Színház társulatának tagja.
A kezdetekben csaknem minden este színpadon volt. Játszotta Csongort (Vörösmarty: Csongor és Tünde), Szvidrigajlovot (Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés), Alkésztiszt (Euripidész: Apollón), a Dauphint (Shaw: Szent Johanna), Othellót és Jágót, (Shakespeare: Othello), Wolandot (Bulgakov: A Mester és Margarita).
A Nemzeti Színház mellett az Új Színházban és a Radnóti Színházban is láthatta a közönség. Zenés darabokban is nagy sikerrel lép fel (Loewe: My Fair Lady, Lehár: Cirkuszhercegnő, Jacobi: Leányvásár, Dés: Valahol Európában). Csákányi Eszterrel közös zenés estjük a Music Hall címet viselte, önálló lemeze Dalok címmel 1994-ben jelent meg, nemrég a Nemzeti Színházban a Férfi és Nő című zenés műsorban Udvaros Dorottya, Básti Juli és Cserhalmi György társaságában lépett fel.
Kulka János a Szomszédokban főszerepet kapott
Televíziós szerepet ritkán vállal, országos ismertségét azonban mégis a képernyőnek köszönheti. A nyolcvanas évek közepén indult Szomszédok című teleregényben ő volt Mágenheim doktor, a sorozat hatására még tiszteletbeli mentőorvossá is megválasztották.
A kereskedelmi televízióknak általában nemet mond, de részt vett egy táncos showban, versenyzőként pedig öt és félmillió forintot nyert egy vetélkedőműsorban (az összeget jótékony célra fordította).
Szinkronszínészként is sokat foglalkoztatták, az egyik népszerű orvosi témájú sorozatban Szakácsi Sándor halála után az ő hangján szólal meg a főszereplő.
Művészi munkáját számos díjjal és kitüntetéssel ismerték el. 1989-ben Jászai Mari-díjat kapott, 1996-ban érdemes művész, 2003-ban kiváló művész lett, többször kapta a legjobb férfialakítás díját. A Halhatatlanok Társulatának 2005 óta tagja, a Kossuth-díjat 2006-ban vehette át.
– MTI –