in

Ma 41 éves a vonalkód

A vonalkód első kereskedelmi felhasználása az Amerikai Egyesült Államokban, 1974. június 26-án történt.

1973. április 3-án az amerikai élelmiszeripar vezetői ugyanazon szabvány mellett tették le a voksukat a termékazonosítás terén, melyet a világ ma úgy ismer: GS1 vonalkód. Ez a döntés eredményezte, hogy létrejöhetett az üzleti élet globális nyelve, az a szabványrendszer, mely a mai napig biztosítja az átláthatóságot a legkülönbözőbb szektorok ellátási láncaiban.

Egy évvel később (1974 június 26-án 8:01 órakor) a legelső GS1 vonalkód leolvasásra került Troy városában, Ohio államban. Hogyan gondolhatta volna bárki is, hogy 40 évvel később több mint 5 milliárd termék vonalkódját olvassák majd le a naponta szerte a világon? A termékazonosítás jóval több, mint a termékek jelölése és a vonalkódok leolvasása: ez tette lehetővé a globális piac létrejöttét.

„A GS1 kiemelkedő szerepet játszott a globális piac alakulásában az elmúlt 40 évben annak köszönhetően hogy az előrelátó iparági vezetők meglátták a hatalmas lehetőséget a szabványok kialakítása terén történő együttműködésben, melyet a vonalkód tett elérhetővé az egész ellátási láncban.” mondta Miguel Lopera, a GS1 elnöke és ügyvezetője.

vonalkodAz elmúlt négy évtized alatt a GS1 azonosítási megoldásai az üzleti folyamatok alapelemévé váltak közel 2 millió felhasználó vállalkozás számára. Ezek a folyamatok lehetővé teszik a felhasználóknak, hogy egy közös nyelvet beszéljenek, amely nem csak hogy összeköti a vállalatokat függetlenül a geográfiai-, vagy kulturális határoktól, de azt is biztosítja az iparági vezető vállalkozásoknak, hogy az információáramlás segítségével jobbá tegyék az emberek életét az egész világon.

Az üzleti élet globális nyelve azáltal, hogy át meg átszövi a modern civilizációt, a fogyasztók számára is előnyt jelent: megkönnyíti a kasszáknál a fizetési folyamatot nem csak azáltal, hogy csökkenti az esetleges manuális adatbeviteli hibákat, de a várakozási időt is jelentősen lerövidíti. Az üzleti élet képviselőinek pedig az a nagy előnye, hogy színvonalasabb vásárlói szolgáltatásokat tesz lehetővé és biztosítja a termékek hatékonyabb nyomon követését – írja a gs1hu.org.

Néhány érdekes, kevésbé ismert tény a vonalkódról:

  • A vonalkód nem tartalmazza kódolva a termék árát. A vonalak és közök csak magát a terméket azonosítják és ezzel kapcsolatos információkat hordoznak, pl.: a a termék eredetét, a gyártási számot, a széria számot és a lejárat dátumát.
  • Statisztikák támasztják alá, hogy egy átlagos adatrögzítő legalább egy hibát ejt minden 300 leütés során. Egy olvashatatlan vonalkód jelkép valószínűsége valahol 1 millió és 4 trillió között van.
  • A lézer szkennelők és a képi olvasók, melyekkel leolvashatók a vonalkódok, átlagosan 40-200 leolvasást képesek megvalósítani másodpercenként.

 

Szólj hozzá!

Elvis Presley 38 éve búcsúzott

Havasi Balázs: Tavaszi szél