A méreg szóhoz főként negatív asszociációk kapcsolódnak. Elsősorban a fájdalmas méhszúrások jutnak eszünkbe róla vagy az allergiás tünetek. Természetesen ezekről sem szabad megfeledkezni, sőt érdemes orvos, méhész szakember tanácsát kérni, mielőtt bármilyen kezelést elkezdenénk. De azt is jó tudni, hogy a méhméregnek kifejezetten pozitív, gyógyászatban elismert hatásai is vannak.
Csakúgy, mint számos más méhészeti termék, immunrendszer-erősítő és gyulladáscsökkentő. A belőle készült méhmérges kenőcs pedig ízületi problémák esetén is jól bevethető. Ha ilyen jellegű panaszokra keres megoldást, válasszon ellenőrzött minőségű termékeket, és kérje tapasztalt szakemberek, például a Bodó Méhészet tanácsát! A méhméregben van a két legerősebb gyulladáscsökkentő anyag ami a természetben fellelhető.
A méh és az apitoxin
Egy szúrás során egy méh körülbelül 0,1 mg mérget (apitoxin) fecskendez a szervezetbe. Mivel a fullánkját nem tudja kihúzni a bőrből, ezért szúrás után elpusztul. A méhméreg kémiai összetétele hasonló a kígyóméregéhez. Sárgás, opálos színű, savas kémhatású folyadék, aminek 60-70%-a elpárolog, ahogy a levegővel érintkezik. A bőrbe jutva duzzanatot és gyulladást okoz, emellett véralvadásgátló hatása is van. Allergia esetén életveszélyt is okozhat a méhcsípés (helytelen elnevezés, a helyes szó a méhszúrás!!!), ezért nagyon körültekintőnek kell lenni, és szükség esetén azonnal orvost kell hívni! Az, ha a megszúrt terület beduzzad, fáj, viszket, és bepirosodik nem allergia, hanem egy természetes reakció a szervezettől. Allergiáról akkor beszélünk, ha 5 percen belül a megszúrt áldozat fulladni kezd, és a szív rendkívül gyorsan kezd el verni, láz, hidegrázás, hányás, rosszullét, fejfájás, és szédülés tapasztalható. Ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni.
Méhméreg a gyógyászatban
Már az ősidőkben is használták gyógyászati célra a méhmérget, hiszen számos egészségügyi probléma orvosolható vele. Hagyományos kúrákban a betegeket megszúrják, de a fullánkot kiemelik, így a méh tovább tud élni, és egy nap alatt újratermeli a mérget. Ma már léteznek elektromos stimulációs megoldások is az apitoxin kinyerésére.
Mire jó a méhméreg?
- Úgynevezett apamin peptid található benne, ami fájdalomcsillapító hatással bír.
- Gyulladáscsökkentő és immunrendszer-erősítő.
- Megelőzhetjük vele a szív- és érrendszeri megbetegedéseket, segíthet a vérnyomás csökkentésében és a koleszterinszint javításában.
- Vannak tanulmányok, melyek rávilágítottak arra, hogy a méhméreg fehérjéi és peptidjei hatékonyak lehetnek a rák elleni küzdelemben is.
- Ízületi és izomproblémákra rendkívül hatásos a méhmérges kenőcs.
Ne feledkezzen meg arról, hogy a méhméreg akár súlyos allergiás reakciókat is okozhat, ezért mielőtt terápiás céllal használná, kérje ki orvosa véleményét, vagy konzultáljon egy hozzáértő méhésszel!
Méhmérges kenőcs reumatikus panaszokra
Ahhoz, hogy a mozgékonyságunkat meg tudjuk őrizni, nagyon fontos az izmok, ízületek karbantartása. Ebben lehet segítségünkre a méhmérges kenőcs. Ha már kialakult a probléma, például egy ízületi gyulladás vagy hát-, illetve derékfájdalom, akkor is jótékony hatása van. Kifejezetten eredményesen kezelhető vele a lumbágó, ízületi kopás, köszvény vagy idegi rendellenesség, illetve sportsérülés is.
Mivel a méhészeti termékek egyre népszerűbbek, nagy a választék, és sajnos egyre több nem megfelelő minőségben kerül a boltok polcaira. Ezért mindenképp figyeljünk a megbízható beszerzési forrásra, legyünk körültekintőek vásárláskor!