in

Miként lehet hatékony a pálcás hegesztés?

A hegesztés igazi férfimunka, sok-sok gyakorlás szükséges a tökéletesség eléréséhez. A legjobb egy mesterembertől megtanulni mindent, de oktatófilmeket is találunk a neten a technikák elsajátításához.

Első feladatok

 

Ahhoz, hogy strapabíró varratokat lehessen kialakítani a hegesztés során, fontos kiemelt figyelmet szentelni a hegesztőgép finomhangolására. Először is ki kell választani a megfelelő áramerősséget, amihez ismerni kell az elektróda átmérőjét és az anyag vastagságát.

 

Minél vastagabb anyaggal és nagyobb átmérőjű elektródákkal van dolgunk, annál nagyobb áramerősségre van szükség. Nem szabad azonban túlzásba sem esni, hiszen a túl nagy áramerősség következtében gyorsabban fogy az elektróda és a hegesztett anyag is károsodhat.

 

Lényeges a MATEWELD Hungary hegesztőgépeinek beállításakor a helyes hegesztőfeszültség megadása is. Ez ugyanis az ív stabilitását alapjaiban határozza meg. Stabil ív esetén folyamatos és egyenletes lehet a varrat, ellenkező esetben minőséggel kapcsolatos problémák merülhetnek fel.

 

Célszerű időt szánni az ívhossz beállítására is, ha az ugyanis túl hosszú, akkor csökkenhet a folyamathoz szükséges hőenergia, így pedig csak gyenge kötéseket lehet kialakítani.

 

Tippek az elektródaválasztás kapcsán

 

A pálcás hegesztés alkalmával attól függ, hogy milyen elektródatípusra és -átmérőre van szükség, hogy milyen összetételű az anyag és milyen a pozíciója. Vékony lemezek hegesztéséhez elegendő kisebb átmérőjű elektróda, vastagabbhoz viszont nagyobb átmérőjű kell.

 

Az sem elhanyagolható szempont, hogy milyen típusú az elektróda burkolata. Az eltérő bevonatok eltérő gázok kibocsátását okozzák, ezek a környezeti hatásoktól védik az ívet.

 

Ha szeretnénk elkerülni a repedések vagy a porozitás előfordulását, akkor válaszunk megfelelő elektródatípust! Tartós, erős varratokhoz lehet, hogy többféle elektródát is ki kell próbálni, ezen felül bölcs döntés figyelembe venni a gyártók ajánlásait is.

 

A hegesztési szögön és távolságon sok múlik

 

Egyáltalán nem mindegy, milyen szögben történik a hegesztés, mint ahogyan az sem, hogy a munkadarabtól milyen távolságra van az elektróda. Jellemzően a 15 és 30 fok közötti, előre döntött szög az ideális. Optimális esetben minimális a távolság az elektróda és a munkadarab között, így elkerülhető a szennyeződések bejutása az ívbe.

 

Tippek az ívhossz és a mozgás kapcsán

 

A varrat minősége jelentős mértékben függ az ívhossztól. Ha rövid az ívhossz, akkor szélesebb és laposabb lesz a varrat, hosszabb ívhossz esetén viszont vékonyabb és élesebb lesz.

 

A mozgás sebességére ugyancsak ügyelni kell. Jó, ha kiegyensúlyozott, ha ugyanis túl gyors, abban az esetben a varrat nem lesz kellőképpen feltöltött. A túlságosan lassú mozgás ugyanakkor anyagfelhalmozódást eredményez, ami ugyancsak kerülendő.

 

Eltérő vastagságok és anyagok hegesztésekor kiemelt figyelmet érdemel az ívhossz és a mozgás sebessége is. A konzisztens és kifinomult varratok létrehozása nagymértékben múlik a megfelelő technika alkalmazásán is.

Szólj hozzá!

Mit érdemes tudni a savanyú talajról?

Aloe vera – a természet ereje a mindennapokban!