Az 1866. augusztus 9-én nyílt a Budapesti Állat- és Növénykert volt az első állatkert Magyarországon. Ennek emlékére és az azóta alakult magyarországi állatkertek népszerűsítésére tartják augusztus 9-én az Állatkertek Napját.
Állatvédelmi szempontból az állatkerteket lehet szeretni és nem szeretni.
Szerethető, mert igyekeznek a veszélyeztetett fajokat megmenteni: “… A rendezvény célja, hogy a látogatók, elsősorban a gyerekek, játékos ismeretterjesztő formában megismerkedjenek olyan veszélyeztetett fajokkal, melyek megmentéséért a két intézmény (A Fővárosi Állatkert és a WWF Magyarországról van szó) sokat tesz. Ilyen a tigris, a fakókeselyű, a hazai denevérfajok, mocsári teknős, hiúz, farkas és az eurázsiai hód. Ezen kívül felhívják az egzotikus országokba és a mediterrán térségbe utazó turisták figyelmét a veszélyeztetett állatok és növények kereskedelmének természetkárosító hatására.” Tehát lehet azt mondani, hogy az állatkert szép, az állatkert jó, az állatkert hasznos.
Aztán lehet az állatkerteket nem szeretni, hiszen a szabadságra született vadállatokat bezárva, rabságra ítélve tartjuk. Szomorú látvány a 3×3 méteren fel-alá sétáló tigris, puma, oroszlán, olyanok, mint akik teljesen megkattantak. (Vagy nem csak olyanok.) Ez talán már csak gyermekkori emlék, hiszen a mini ketrecekből természetes élettereket imitáló, – de valljuk be, nekik még mindig kicsi – területekre kerültek az állatok.
Napjainkban az állatokat a nagyközönségnek bemutató intézmények száma 1000 körüli tehető, melyek számtalan és szerteágazó célkitűzés mellett egy közös ügyért munkálkodnak, mely a schönbrunni állatkert jelmondata nyitása óta: „Legyen ez az állatkert a boldog állatok otthona!”
14 állatkert van Magyarországon
Ma jelenleg hazánkban összességében 14 olyan intézmény van, melyet állatkertként definiálhatunk. Budakeszi Vadaspark; Debreceni Állatkert, Növénykert és Kultúrpark; Fővárosi Állat- és Növénykert; Jászberényi Vadaspark; Miskolci Állatkert és Kultúrpark; Nyíregyházi Állatpark; Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium; Szegedi Vadaspark, továbbá a győri Xantus János Állatkert, és ide sorolható még a Budapesti Tropikárium és a Veresegyházi Medvepark is.