in

Milliók kedvence: Rubik-kocka – érdekességek a játékról

Milliók kedvence rovatunkban jöjjön a Rubik-kocka.

Rubik Ernő eleinte a 2×2×2-es kockát szerette volna megalkotni. Az első probléma a kocka összeállítása volt: nem tudta, hogy hogyan lehetne mind a három tengelye körül elforgathatóvá tenni a kockát.

Rubik először gumigyűrűkkel próbálta egymáshoz rögzíteni a kis kockákat, de ez így nem sikerült, mivel egy idő után a gumiszalagok elszakadtak. Próbálkozott mágnesekkel is, de úgy meg könnyen szétesett a kocka.

A problémát úgy oldotta meg, hogy a kocka elemeit olyan alakúra faragta ki, hogy azok az alakjuknál fogva tartsák össze magukat. Később különböző színekkel jelölte meg az oldalakat, hogy jobban lássa, hogy hogyan mozognak egymáshoz képest. Rubik Ernő – saját bevallása szerint – csak a végleges konstrukciós és formai kidolgozás után ismerte fel, hogy a kocka nemcsak az eredeti célra alkalmas (térbeli mozgások szemléltetésére), hanem egyben jó játék, ennélfogva értékesíthető is.

A kocka színezésre Rubik Ernő külön gondot fordított; a kocka szabványos színezéssel bír: két-két átellenes (párhuzamos) oldal színei a sárga komponensben különböznek; tehát így lesz a fehérből a vele átellenes sárga, a pirosból a narancssárga, a kékből a zöld. Végül a legfőbb dolog, amiért a kocka ekkora siker lett: hogy 3 dimenziós, és akárhogy is mozgatjuk. a játék egy darabban marad.

Szabadalom:

Rubik Ernő 1975.-ben igényelte a kocka szabadalmaztatását, de csak 1977.-ben kapta ezt meg. Még ennek az évnek a végén megjelentek nálunk az első Rubik kockák és ezzel a játék önálló életre kelt… 1980.-ban csak Magyarországon hozzávetőleg egymillió darabot vettek (minden tizedik ember!!!). Ezzel párhuzamosan indult a külföldi terjesztése is, az amerikai IDEAL TOY játékcégen keresztül. Nagyon rövid idő alatt népszerűvé vált az egész világon, és még ma is népszerű.

1873 Sam Lloyd 15-ös tologatós rejtvénye (Ezt tartják a Rubik Kocka alapjának. Valószínűleg azért mert ez hasonlítható leginkább a kockához, bár ez csak 2 dimenziós!)

1974 tavasza Az első modell 2x2x2 (még nem mûködőképes)

1975 Január 30. A kocka szabadalmának beadása

1975 Március 3. Rubik Ernő odaadja a Politechnikának (későbbi Politoys Ipari Szövetkezet) a kockát belföldi hasznosításra

1975 Március – December A Politechnika nem foglalkozik a kockával

1975 December 1. Rubik Ernő 15 napos haladékot ad a Politechnikának, ha addig sem történik érdemi lépés a kocka gyártásával kapcsolatban, visszaveszi a találmányát

1975 tele Az Országos Pedagógiai Intézet elutasítja a kockát mint oktatási segédeszközt

1977 12 ezer db Bűvös kocka legyártása belföldre

1977 BNV Interplayexpo Kígyójáték prototípusának bemutatása

1978 BNV A Kulturális Minisztérium Nívó díját elnyeri a kocka

1978 Nürnbergi Játékvásár A KONSUMEX (Az akkori egyedüli külkereskedelmi engedéllyel rendelkező cég) bemutatja a kockát, ami a kutyának se kell! (Mivel egy több száz játékot tartalmazó szekrény egyik polcán „porosodik”)

1978 December Dr. Laczi Tibor kezébe jut az első Bűvös kocka

1975 – 1978 5 ezer kocka sikertelen belföldi értékesítése a TRIÁL által (Akkor még az egyedüli belföldi kereskedelmi engedéllyel rendelkező cég)

1978 2100 db kocka exportja eddig külföldre

1979 Január eleje Dr. Laczi Tibor visz magával Ausztriába 12 db Bűvös kockát, hogy megmutassa ismerőseinek is ezt a nagyszerű játékot

1979 tavasza Első modell 2x2x2

Dr. Laczi Tibor engedélyt kér a KONSTRUMEX-tõl, hogy had vigye ki a kockát a Nürnbergi játékvásárra, melyre meg is kapja az engedélyt, mondván úgyis mindegy

1979 Nürnbergi Játékvásár Dr. Laczi Tibor bemutatja a kockát Tom Kramernek (a Seven Towns akkori igazgatója)

1979 Június 17. Az első cikk megjelenése a kockáról: Observer címû lapban megjelenik egy cikk a „Hatoldalú varázslat” címmel. Ez a cikk többekközött tartalmazza a pontos variációs lehetőségét a játéknak!

1979 Szeptember 17. Szerződés az Ideal toy Co és a KONSTRUMEX export-import cégek között a Rubik kockáról (akkor még Bővös kocka). Ez nagy vonalakban az alábbiakat tartalmazza:

Az Ideal egyedárusítója lesz a kockának a következő országokban: USA, Anglia, Németország, Franciaország, Kanada, Ausztrália, Japán.

Minimum 500 ezer darab megrendelése – plusz 500 ezer darab opcionális rendelés 1980 szeptemberéig.

Folyamatosan vállalja a kocka felvásárlását. Amennyiben Magyarország nem tud elegendőt gyártani a piac számára, abban az esetben bárki mástól vásárolhat Royality fizetése ellenében

Lehetőség szerint védelmet szerez ahol tud a kockának (itt merül fel a Rubik név mint védjegy használata először Sims úr által), illetve amennyiben bármely országban megszerzi a formavédelmet az az övé marad (!!!)

1979 végéig Magyarországon 300 ezer db bűvös kocka eladás

Külföldön összesen 68 694 db bűvös kocka eladása

1980 Január 10. Rubik Ernő aláírja az Ideal toy Co-val a névhasználatról szóló szerzõdést. Melyben jelképesen 1 US$-ért megengedi, hogy a cég az ő nevével árusítsa a kockát. Innentõl beszélhetünk Rubik kockáról!

1980 Április eleje A Politoys ekkorra ígérte a 2x2x2-es kocka gyártási terveit, illetve a piacra dobást az Idealnak

1980 Április közepe 2 millió db megrendelése Június 30-ai teljesítéssel (l!!) (ez ekkor a magyar gyártáskapacitás számára, nemhogy a Politoys számára lehetetlen!)

1980 Május 13. A Politoys bankkölcsönért folyamodik a Magyar Nemzeti Bankhoz

1980 Május A Politoys (Manczúr Ferenc) letiltja a „Bűvös Kocka” címû könyv megjelenését, mely csak késõbb 1981 végén jelenhet meg! (Azt mondják, a megoldás megjelenése árt a kocka eladásának)

1980 Augusztus 15. A Politoys (Manczúr Ferenc) Letiltja Rubik Ernő Japánba utazását a szerződésükre hivatkozva: mondván az veszélyezteti a tervszerő bel és külföldi értékesítést

1980 Szeptember A 2x2x2 szabadalmának beadása

1980 Október A kockát már 16 országban árusítják

1980 November Ekkorra ígérte a Politoys elóször a Kígyójáték sorozatgyártásának megkezdését

1980 December 30. Az MNB folyósítja a Bankkölcsönt de ezt 1980 dec. 31. 10.00-ig el kell költenie a Politoysnak! (kevesebb mint 1 nap alatt!!!)

1980 A TRIÁL ebben az évben elad 1 millió kockát és 1981-re is rendel ugyanennyit! (Ez azért kimagasló, mert ebben az időszakban az is csoda volt, ha egy termékből maximum 50 ezer darabot el lehetett adni hazánkban)

Az ARXON cég összesen 4 millió darab Rubik kockát ad el az NSZK-ban

Az év játéka több országban is

Tom Kramer figyelmeztet, hogy egyre több kockahamisítvány jelent, illetve jelenik majd meg, ami ellen tenni kéne!

A Politoys összesen 4 millió kockát gyárt ebben az évben

1981 Február A Politoys ekkorra ígéri másodszor a Kígyójáték gyártásának elindulását

1981 eleje A Politoystól Mancúr Ferenc önkényesen próbálja levédetni a kockát, illetve a Rubik nevet több országban is!

1981 Április II. bankkölcsön igénylése az MNB-től további fejlesztésre. Ezúttal a Politoys biztosra akar menni, 204 millió forintot igényel!

1981 Június 30. A Politoys ekkorra ígér 50 ezer kígyójátékot legyártani

1981 Július 1. A Politoys tiltott külkereskedelmi tevékenységgel vádolja meg Rubik Ernõt

1981 közepe 1,6 millió „távol-keleti” kocka felvásárlása a Politoys által, majd nagy részük eredetiként való árusítása / exportja

1981 Szeptember 15. – Október 1. Új „kapitalista” gépek üzembe helyezése a Politoysnál

1981 November Megérkezik a II. bankkölcsön

Ekkor már 2,5 millió kocka áll raktáron

A kocka könyvek a bestseller listák élére kerülnek világszerte, és sokáig ott is maradnak!

1981 November 3-10. Meghiúsult új szerződés az Ideallal ( a Politoys (Manczúr Ferenc) az utolsó pillanatban, amikor már minden jól alakul, meggondolja magát, feláll, és távozik)

1981 A Politoys 500 ezer kígyót tervezett erre az évre

Az első Rubik kígyók megjelenése. Először a a Japán hamisítványok, majd a Politoys által gyártott eredetiből épphogy elkészül még néhány ezer darab

Az év játéka újra több országban is

Rubik Ernő az „év embere”

A Politoys az óriási kereslet ellenére is csak az Európai igények 25%-át képes kielégíteni! (Ez elképesztő mértékben kedvez a hamisítóknak)

Tom Kramer figyelmeztet: Ha a Politoys továbbra is ezt az üzletpolitikát folytatja, az Ideallal mégjobban meg fog romlani a kapcsolat, ami a még fennálló szerződést veszélyezteti

A következő termékek gyártása indul meg ebben az évben:

FOK-GYEM ipari szövetkezet: Bábeltorony, Kétkarikás játék (Hungarian Rings)

Dunaplast Műanyagipari szövetkezet: VB-futball-labda

Videoton: Bábel torony variáns, Varikon

Politoys ipari szövetkezet: Kígyójáték, Bognár Bűvös Golyók, Dominó, 2x2x2-es kocka

A Politoys 7 millió kockát gyárt ebben az évbe

1979 óta a Politoys dolgozóinak (beleértve a szakmunkásokéit) fizetése 2-2,5x-esére emelkedik, bár ennek jó része túlórabér, és egyéb juttatások. Vannak akik havonta (!) 50-60 sőt 90 túlórát dolgoznak (ez havi esetenként + két hét!)

1982 Február 20. Hírzárlatot rendel el a Magyar állam a kockával illetve a Politoysal kapcsolatban

1982 eleje Az USA-ba küldött 1 millió kockából visszajön 822 ezer selejt

1982 Június 2. I. Rubik kocka Világ Bajnokság Budapesten 19 ország részvételével

1982 Június Manczúr Ferenc „kilépése” a szövetkezetből, helyét először ideiglenesen Nemcsók Gyula majd később véglegesen Dr. Tomori Zoltán tölti be

550 millió forintnyi kockakészlet halmozódott fel raktáron eddigre

1982 nyara A Politoys a csőd szélére kerül

1982 A Politoys 6 millió Kígyójátékot tervezett erre az évre

Rubik Ernő a kockán „keresett” pénzén létrehoz 3 alapítványt, melyek célja a tehetséges feltalálók, illetve találmányok megsegítése

A Politoys erre az évre tervezte az alábbi játékok gyártásának elindítását: Vakkocka, Vakdominó, Bognár Bűvös Bolygók, Bognár-utak, Rubik Társasjáték

1983 nyara A Politoys raktárán (gyártás nélkül) még mindig van 23 millió forintnyi kockakészlet

1983 Rubik Ernő megalapítja a Rubik Stúdiót

Rubik Ernőt Állami Díjjal tüntetik ki

1984 Mezei András: Magyar kocka avagy Még mindig ilyen gazdagok vagyunk címû könyv megjelenése

1985 Ebben az évben találja ki Rubik Ernő a Bűvös Négyzeteket, melyet ma több néven is ismerünk: Karikavarázs illetve Rubik’s Magic

1986 Ebben az évben indul meg a Bűvös négyzetek gyártása

Rubik Ernő kitalálja a Bűvös Négyzetek nagytestvérét: az 5 karikás 12 elemű Bűvös Négyzeteket (Rubik’s Master Magic)

1987 Rubik Ernőt kinevezik Címzetes Egyetemi tanárrá

1990 Magyar Mérnök Akadémia elnökévé választják Rubik Ernőt melynek később 1996-tól tiszteletbeli elnöke.

1995 Rubik Ernőt életművéért Gábor Dénes-díjjal tüntetik ki.

Szólj hozzá!

Milyen névnap van június 1-jén? Mutatjuk!

Hány napos a június? Íme a válasz!