in

Mire kell odafigyelni egy menhelyi kutyus befogadásakor?

Az állatmenhelyek tele vannak aranyosabbnál aranyosabb, szeretetre éhes kutyusokkal, akik a nap minden percében csak az álomgazdi érkezésére várnak. 

Ha örökbe fogadod egyiküket, azzal szó szerint megmentesz egy életet, ugyanakkor a beilleszkedés nem mindig halad zökkenőmentesen. Ám ha felkészülsz az alábbi eshetőségekre, már nem érhet nagy meglepetés.

Az új étrend kialakítása fokozatos legyen

 

A kóbor vagy sanyarú sorsú ebek talán még minőségi kutyatápot sem ettek eddigi életükben soha. A menhelyek pedig sajnos olyan szűkös költségvetésből gazdálkodnak, hogy nem engedhetik meg maguknak a prémium eledeleket. 

 

Egy felelősségteljes gazdi számára azonban egyértelmű, hogy kedvence teljes értékű eleséget, például a Kutyakajas.hu Webáruházban kapható Brit tápokat érdemli. A váltásnak azonban nem szabad túlságosan hirtelen történnie, mert az állat gyomra érzékenyen reagálhat és emésztési problémák léphetnek fel. 

 

A befogadáskor kérdezz rá a menhelyen, hogy eddig pontosan mivel etették az állatot, és szerezz be ebből az eledelből egy kisebb kiszerelésű csomaggal. Ezt az új eledellel összekeverve add neki. Az első napokban az eleség nagyrészt még a régi tápból álljon, így egyrészt az eb gyomrát sem terheli meg, másrészt megbarátkozhat az ízével. Emellé érdemes probiotikumot is adni, hogy megkönnyítsd a pocakjának az átállást.

 

Ahogy telnek a napok, lassan átállhatsz a fele-fele arányra, majd csökkentsd a régi táp mennyiségét, végül teljesen hagyd el. Ez a folyamat akár két hetet is igénybe vehet, ne siettesd. Közben figyelj arra is, hogy az új eleség ízlik-e a kutyának, illetve nem tapasztalsz-e például hasmenést, puffadást vagy más olyan tünetet, amely esetleg ételallergiára utalhat.

 

A szobatisztaságot ne vedd alapvetőnek

 

Bár akadnak a menhelyeken olyan kutyák, akik jól szocializáltak és szobatiszták, de olyanok is, akik még sosem éltek lakásban, így eddigi életükben oda és akkor üríthettek, amikor csak akartak. Ha ilyen kutyát fogadsz be, akkor légy nagyon türelmes! A menhelyen persze erről előre szólnak, szóval nem ér majd meglepetésként.

 

Amikor a kutya beköltözik, ideiglenesen pakold el a szőnyegeket, hogy egy esetleges “baleset” után könnyebb legyen feltakarítani a padlót. A kutyák szerencsére ösztönösen nem szeretnek a “lakóterületükre” piszkítani, így viszonylag hamar megtanulják, hogy a dolgukat séta közben kell elvégezni. Amíg azonban ez nem történik meg, légy türelmes, egy pisifolt a padlón még nem a világ vége! 

 

Ha viszont az állat odakinn ürít, akkor ne maradjon el a dicséret és a jutalom, ezzel ugyanis nagyon könnyen lehet motiválni egy viselkedés megismétlésére.

 

A bizalom kiépítéséhez idő kell

 

Sokszor még maguk a menhelyi dolgozók sem tudnak sokat a hozzájuk került kutyák előéletéről. Lehet, hogy az ebet bántalmazták, emiatt eleinte mindentől fél és bizalmatlan az új gazdival szemben is. 

 

A lelki sérülések mély nyomot okozhatnak az állatban, de kellő türelemmel, odafigyeléssel és törődéssel bebizonyíthatod a kutyának, hogy az emberek jóságosak is lehetnek, és az új otthonában már nincs mitől tartania, mert szerető család veszi körül.

Szólj hozzá!

Megnéztük a Kelemen Kabátban koncertjét az Akváriumban – képekkel

Így válassz vászonképkészítő szakembert!