in

Mit érdemes tudni a savanyú talajról?

A savanyú talaj különlegessége, hogy magasabb a hidrogénion-koncentrációja. Érdemes ezt a tulajdonságot figyelembe venni, ha kertészkedsz vagy mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozol.

Bizonyos növények kiválóan érzik magukat ilyen környezetben, mások viszont nehezebben fejlődnek. A talaj savasságának mértékét a pH-értékben fejezzük ki, amely alapvetően meghatározza, milyen növények számára ideális a föld.

 

Bármilyen összetételű talajon is dolgozol a Morva Növénydoki tápanyag gazdálkodási terv szolgáltatása nagy segítségedre lesz, egyrészt a hivatalok felé beadandó dokumentumok elkészítésében, másrészt az optimális tápanyagmennyiségek meghatározásában. Lássuk most, hogy mi a helyzet a savanyú talajjal!

 

Hogyan állapítható meg a talaj kémhatása?

A talaj pH-értéke alapján különböző kategóriákba sorolható:

  • Erősen savanyú: 0-4,5
  • Savanyú: 4,5-5,5
  • Gyengén savanyú: 5,5-6,8
  • Semleges: 6,8-7,2
  • Gyengén lúgos: 7,2-8,5
  • Lúgos: 8,5-9,0
  • Erősen lúgos: 9,0 felett

 

A pontos kémhatás megállapításához egyszerű tesztcsíkokat vagy talajtesztelő készleteket használhatsz, melyeket mezőgazdasági szakboltokban szerezhetsz be. Ezek az eszközök megmutatják, hogy milyen beavatkozásokra lehet szükség a növények igényeinek kielégítéséhez. Ugyanis az alaphelyzeten lehet idővel valamelyest változtatni, ha szükséges. Lássuk, milyen módszerek vannak erre!

 

Hogyan alakítható ki savanyú talaj?

Ha a kertünkben lévő talaj nem elég savas, az alábbi leírás segít abban, hogyan érhetjük el a kívánt pH-értéket:

 

  • A komposzt lassan és természetes módon csökkenti a talaj pH-értékét. A rendszeres komposztálás savanyítja a földet, és tápanyagokkal is gazdagítja.

 

  • Az öntözővízhez kis mennyiségű ecet vagy citromsav hozzáadásával gyorsan savanyítható a talaj. Ez egy könnyen kivitelezhető módszer, de fontos az arányok pontos betartása.

 

  • A szerves talajtakaró anyagok, mint pl. a fenyőtű, fakéreg vagy egyéb szerves anyagok használatával védhetjük a talaj nedvességtartalmát, de idővel savanyíthatjuk is a termőföldet ily módon.

 

  • A kén hosszú távon savanyítja a talajt, és egyúttal segít a növények betegségekkel szembeni ellenálló képességének javításában.

 

  • Kész savanyú talajt vagy speciális műtrágyát is beszerezhetünk, amely gyors és hatékony megoldás lesz.

 

Hogyan tartsuk fenn a talaj savasságát?

Ha sikerült elérni a kívánt pH-értéket, gondoskodnunk kell arról, hogy ez ne tűnjön el. Ehhez rendszeresen mérjük a talaj kémhatását, és lehetőség szerint csapvíz helyett esővizet használjunk öntözésre. Az esővíz kevésbé befolyásolja a talaj savasságát, így segít fenntartani az ideális környezetet a növények számára.

 

Milyen növények kedvelik a savanyú talajt?

Számos növény, például az áfonya, azálea és a rododendron kifejezetten szereti ezt a közeget. Ezek a növények olyan érzékenyek a környezetükre, mint egy jól összeszokott zenekar, amely csak akkor ad igazán harmonikus előadást, ha minden művész és hangszer összhangban van.

Szólj hozzá!

Szivacs puzzle játszószőnyegek – biztonságos és vidám játék gyerekeknek!

Miként lehet hatékony a pálcás hegesztés?