in

Mit jelent számunkra a boldogság és miért hajszoljuk annyira?

Ki gondolta volna, hogy ma már a boldogságnak is van világnapja? Pedig több, mint 10 éve ünnepeljük ezt a napot, minden évben március 20-án. De vajon mi rejtőzik a fogalom mögött? Meg tudjuk magyarázni mit jelent, vagy ez mindenki számára mással azonosítható? 

Cikkünkben most pszichológiai oldalról közelítjük meg a témát és lerántjuk a leplet a “happy end” rejtelmeiről.

Happy end? – Létezik a valóságban is vagy csak a filmekben találkozhatunk vele?

“Boldogan éltek, amíg meg nem haltak…” -Ismerősen csengenek ezek a mondatok, ugye? Sokan vannak, akik elfelejtik a vidám befejezés jelentőségét és csak halványan, a mesékből emlékeznek rájuk. Az Onlinepszichológus.net szakmai blogjában többféle életterületről és – történetről olvashatunk, s ha az ember ezekkel a témákkal egy kicsit is foglalkozik rájön, hogy a boldogságért bizony tenni is kell. De hogyan érezhetjük, hogy elértük a “boldog befejezés” állapotát?

A happy end mindenki elméjébe beírta magát, mivel ez az egyetlen dolog amiért érdemes küzdeni, kitartani. Szeretjük a boldog befejezéseket; ily módon a társadalom azt sugallja, milyennek kellene lennie az életnek. Ön mit gondol? Mennyire tükrözik a hétköznapok ezeket a képeket?

Fókuszpontban a fókusz

A boldog szóhoz sajátos jelentéstartalmat társíthatunk; a mindennapi jelentése valahogy így hangzik: ”jól érezni magad.” Élvezzük az hétköznapi helyzeteket, átéljük őket, s amennyiben minden jó, törekszünk is arra, hogy ezeket újra és újra megtapasztaljuk. Azonban a boldogság ebből a szempontból vizsgálva egy átmeneti állapot. Minél inkább boldogok akarunk lenni, annál jobban kialakulhat bennünk a szorongás és a depresszió.

A kifejezés másik jelentése; „boldog az, aki gazdag, teljes, értelmes életet él”. Fókuszáljunk az értékes dolgokra és tegyünk meg mindent értük, így az életnek is lesz értelme!

A boldogság elérése nehéznek tűnik, de sokszor csak azért, mert másra koncentrálunk. Agyunk a túlélésre figyel, egyszerűen azért, mert erre fejlődött ki. Sajnos sokszor az elutasítástól való félelem és a társadalmi elvárásoknak történő megfelelés is alaposan leköthetik az energiáinkat.

A boldogság és a tudatosság kapcsolata

A boldogságot napjainkban rossz dolgokban mérik; az emberek sztárokhoz és fantáziaképekhez hasonlítják magukat, amitől még inkább úgy érzik, hogy nem elég jók.

De mitől lehetünk jobbak? Már az őskor óta az ember alapvető filozófiája; légy több, légy jobb! Legyen több pénzünk, jobb állásunk, menőbb autónk stb. Ezzel csak a baj, hogy mindig több kell majd. Ilyen az emberiség, pszichésen a szenvedésre lett programozva. 

Habár az élet néha kihívásokat görget elénk, de nem szabad feladnunk! Igyekezzünk részt venni a boldogsághoz vezető belső utazáson, ne rohanjunk, éljünk a mának és teremtsünk olyan életet, amiért érdemes élni! Ez lenne a boldogság…

Szólj hozzá!

Az online vásárlás rengetegében

Ismét egy csúcskategóriás okostelefon egyenesen Dél-Koreából