in

Mit tehetünk, ha alkoholista van a családunkban?

Akadnak olyan betegségek, amelyek nem csupán az érintettre vannak hatással, hanem a családtagjai életét is megkeserítik. Az alkoholfüggőség pont ilyen. Hiszen a beteggel egy fedél alatt élőknek is el kell viselniük, hogy az illető gyakran részeg, olyankor nem ura a tetteinek, netán agresszívvá is válik.

Az addikció véglegesen tönkre is teheti a kapcsolatokat. Hiszen hány embertől hallottunk már olyat, hogy alkoholista anya/apa mellett cseperedett fel, ezért aztán felnőttként egyáltalán nem is tartja vele a kapcsolatot? Sajnálatos, amikor egy család az ital miatt megy tönkre.

 

A Swan Lake Központban a hozzátartozók is segítséget kapnak, így a beteg egy támogató közegben kezdhet majd új életet. 

 

Kétségbeesett próbálkozások

 

Mit tehet az ember, ha azt veszi észre, hogy egy szerette gyakran néz a pohár fenekére? A legtöbben ilyenkor próbálják előkeríteni és megsemmisíteni a “dugi” italkészletet, elveszik tőle a pénzét, hogy ne tudjon alkoholt vásárolni, veszekednek vele, sértő jelzőkkel illetik, fenyegetik és így tovább.

 

Ezek a módszerek viszont sajnos nemigen vezetnek eredményre. Inkább csak táptalajul szolgálnak a további konfliktusokhoz és a kapcsolat megromlásához. Hiszen azt senki sem gondolhatja komolyan, hogy a párja majd abbahagyja az ivást csak azért, mert megtaláltuk és kiöntöttük azt az üveg pálinkát, amit a szekrény mélyén rejtegetett…

 

A függőség sajnos nem így működik. Még ha hébe-hóba meg is születik az elhatározás a beteg fejében, hogy “holnaptól nem iszok többet”, a lendület általában csak addig tart, amíg nem jelentkeznek az elvonási tünetek. Az ingerlékenység, a fejfájás, a kézremegés pedig arra sarkallja, hogy újra igyon, ezáltal ismét jobban érezze magát. Ez egy ördögi kör, amiből nagyon nehéz kitörni. 

 

Az elnéző viselkedés nem segít

 

Sajnos az sem célravezető megoldás, ha bármilyen módon támogatjuk a függőt az ivás folytatásában. Itt természetesen nem arra kell gondolni, hogy buzdítsuk hogy igyon (habár erre is akadhat példa, amikor a beteg az elvonási tünetek miatt elviselhetetlenné válik, a partnere pedig dühében azt mondja, hogy akkor inkább igyon egyet, ha attól lenyugszik).

 

Hanem arra, hogy ne hárítsunk el előle minden következményt, amibe az addikciója miatt kerül. Ha például olyan részeg vagy másnapos, hogy nem tud elmenni dolgozni, akkor ne hívjuk fel helyette a főnökét, hogy beteget jelentsünk. Igenis kényszerítsük arra, hogy intézze el a dolgot maga, érezze a súlyát annak, hogy ez akár a munkahelye elvesztésével is járhat.

 

Persze itt is van egy határ, azt például ne engedjük, hogy ittas állapotban autót vezessen, mert ennek a következményei végzetesek lehetnek. 

 

A gyógyulás közös érdek

 

Nagyon fontos, ha a beteg végre rászánta magát a terápiára, akkor viszont teremtsünk egy olyan támogató közeget, ahol valóban új életet tud kezdeni. Ennek a mikéntjében segítenek a hozzátartozóknak szóló foglalkozások, például az Al-Anon Családi Csoportok, melyek alkoholbetegek családtagjainak és barátainak terápiás közösségei.

Szólj hozzá!

Fenntarthatóság – mindenkinek érdemes foglalkozni vele!

Így kerülheti el, hogy káosz legyen a járműve rakterében