Schubert Éva nem felejtünk el, soha.
Schubert Éva kényszerből lett színész, mivel nem vették fel az egyetemre, arra hivatkozva, hogy az angolkisasszonyoknál nevelkedett. 1949-ben kitüntetéses érettségije ellenére sem tanulhatott tovább, gyors- és gépírást tanult, majd gépírónőként helyezkedett el, majd esti tagozatra jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára. Itt 1955-ben szerzett diplomát, de mivel szimpatizált az ’56-os forradalommal, és Aczél György nem kedvelte munkásságát, nem alakíthatott nagyobb főszerepeket.
A főiskola után a Magyar Néphadsereg Színházához szerződött. 1957-től 1958-ig a Vidám Színpad, 1958-tól 1978-ig a Vígszínház tagja volt. 1978-tól újból a Vidám Színpad művésznője 1988-ig. 1988-tól a Játékszín szerződött, 2004-2005-ben pedig a soproni Petőfi Színháznál játszott, de vndégszerepelt a Karinthy Színházban, a Budaörsi Játékszínben, az IBS színpadon és a székesfehérvári Vörösmarty Színházban is. 1995-1999 között a berlini Theater des Ostens vendégművésze volt.
Schubert Évát a magyar tévénézők leginkább a Szomszédok című sorozat Lillácskájaként, az operaénekes Sümeghy Oszkár talpraesett, karakán szerelmeként ismerhették meg és zárták örökre a szívükbe.
Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala az alábbi sajtóközleményben tudatta a színésznő halálhírét 2017-ben:
“A kiváló magyar színművésznő, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjének tulajdonosa több évtizedes kiemelkedő színészi munkásságáért, a színpadon és filmvásznon nyújtott felejthetetlen alakításáért, a fővárosi színházakban folytatott több évtizedes színészi pályája elismeréséül kapta meg 2008-ban a Budapest díszpolgára elismerést. A Főváros és a magam nevében őszinte részvétemet fejezem ki a családnak. Schubert Évát a Fővárosi Önkormányzat saját halottjának tekinti.”
A szinésznőt 2017. július 27-én búcsúztatták római katolikus szertartás szerint a budapesti Farkasréti temetőben. A temetésén részt vett többek között Verebes István, Pásztor Erzsi, Mécs Károly, Gyurkovics Zsuzsa, Pindroch Csaba, Pregitzer Fruzsina, Zsurzs Kati.
A humorra születni kell
Emlékezzünk rá egyik nyilatkozatával.
“– Az ember érzelmeit mások nem értik meg. Inkább vagyok befogadó láda. Sok mindent leírtam a naplómban. A betegségem óta átértékelődtek a dolgok. Tudom, hogy bármikor meghalhatok. Sohasem féltem a haláltól, de sohasem mennék a halál elé! Rájöttem, hogy velem igazából semmi nem történik. De sokszor a semmikből jön össze egy egész hajónapló! De végül is kétszer férjhez mentem, egyszer elváltam, s lett egy gyermekem. Olyan kapcsolatom sosem volt, és nem lesz senkivel, mint édesanyámmal volt. De a humor mindenen átsegít! Ha humorod van, látod az élet fordítottját is. Az emberek olyan jók. Nem értem, miért nem szeretik egymást? A humorra születni kell. Akinek humora van, azt nem lehet kitaszítani az állóhelyéről. „Egyedül vagyok és egyenetlenül” – ezt írtam az első szerelmemnek. Szeretek egyedül lenni a gondolataimmal.” – mondta a Városi Kurírnak 2017-ben