Kihirdették az újbudai ’56-os emlékműpályázat eredményét, a nyertes a Balázs Marcell-Pelle Zita alkotópáros lett – közölte Újbuda önkormányzata az MTI-vel csütörtökön.
A pályázatot kiíró XI. kerületi önkormányzat a nyertes alkotással állít majd emléket az 1956-os forradalom és szabadságharc XI. kerületi eseményeinek a 60. évfordulóra. Az alkotást jövőre avatják fel a Móricz Zsigmond körtéren, ahol a forradalom idején a városrész legnagyobb összecsapásai zajlottak.
A természeti hatásokat a kollektív magatartással állítja párhuzamba Balázs Marcell és Pelle Zita terve. Ez alapján az alkotás a zivatarban tető alá menekülő, esernyőt bontó, tócsákat kerülgető embereket jelképezi, akik a viharban egyformán reagálnak életkortól, élethelyzettől függetlenül. A szobor a sors- és bajtársiasságot is ábrázolja. A körtéren található Gomba talapzatát speciális anyaggal burkoló gyűrűn a szabadságharcban aktívan szerepet vállaló Örkény István Galambok című szövegéből vett idézet válna esővíz hatására láthatóvá.
A bírálóbizottság szerint a nyertes pályamű kiemelkedik a mezőnyből érzékeny, újszerű emlékezetpolitikai felfogásával, a jövő generációnak is szóló üzenet megfogalmazásáért – áll a közleményben.
Az önkormányzat közleménye szerint a nyílt pályázatra harmincöt pályamű érkezett, a grémium négyet talált díjazásra érdemesnek, kiválasztva az abszolút győztest is, amely a megvalósítás jogát elnyerte.
A szakmai zsűri által a négy legjobbnak ítélt pályamű jutalomban részesül. A díjak összértéke bruttó 3 millió forint, a legmagasabb 900 ezer, a legalacsonyabb bruttó 400 ezer forint.
A 2. díjas pályamű készítői Falvai Balázs, Török Dávid, Nagy Márton, Gyárfás Noémi, Riczu Csaba, Vágner Krisztián (M3 Építész Műterem), a 3. díjast Győri Blanka, Hardi Ágnes, Hitter Magdolna, Horváth Csilla, Lipták Ágnes, Kiss Rita, Koller Margit (6D csoport), valamint Bíró József Márton és Badik-Szabó Dániel készítette, a 4. díjas pályamű alkotója pedig Kőhalmy Nóra és Kőmíves Szabolcs.
A beküldött pályaműveket a Próféta Galéria tárlatán bárki megtekintheti.
A győztes alkotás húszmillió forintból valósulhat meg.
– MTI –