in

Régizene fesztivál 2023- Íme a fesztivál részletei!

Régizene Fesztivál – Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem 2023

Tromba Veneziana – Boldoczki Gábor és a Wroclaw Baroque Orchestra

2023. FEBRUÁR 24.


Világhírű szólisták és a legismertebb együttesek szerepelnek a Régizene Fesztiválon. Online jegyvásárlás.

2023. FEBRUÁR 24. PÉNTEK, 19:30

Velencei trombita. A cím magáért beszél: egy hangverseny, amelyen mindvégig itáliai zenét hallunk a 18. századból, a legtöbbet Vivalditól, más műveket kortársai – Dall’Abaco, Albinoni, Manfredini, Torelli – műhelyéből.

Visszatérő élményünk a legfürgébb játékra alkalmas, legfényesebb tónusú rézfúvós hangja: három trombitaverseny is megszólal a koncerten. A szólista a magyar zeneélet nemzetközi hírű büszkesége, a világklasszis Boldoczki Gábor, az évad művésze a Müpában, társai pedig a másfél évtizede alapított, nagyszerű lengyel historikus együttes, a Wrocław Baroque Orchestra muzsikusai.

Ünnep, izgalom, fény: Velence ezt jelenti annak, aki valaha is magába szívta alkonyatkor, a leáldozó nap sugarában állva a lagúnák illatát. Ünnep, izgalom, fény -nem ugyanezeket jelenti mindannyiunk számára a trombita csodálatos hangja is? Boldoczki Gábor ezen az egyszerű, de rendkívül nehéz hangszeren játszik, de nem ám akárhogyan: ő korunk egyik legjobb trombitása. Sikereit felsorolni is nehéz. 2004-ben ő volt a világon a legelső trombitás, aki szólistaként lépett fel a Salzburgi Ünnepi Játékokon. Olyan termekben vendégszerepel, mint a bécsi Musikverein, a berlini Filharmónia, a párizsi Salle Gaveau vagy Théâtre des Champs-Elysées. Olyan művészekkel lépett fel, mint a Gidon Kremer vezette Kremerata Baltica vagy a Lawrence Foster vezényletével játszó Gulbenkian Zenekar. Több rangos hazai és nemzetközi díj birtokosa. A Tromba Veneziana koncertprogram előzménye a művész azonos című lemeze. Az Andrzej Kosendiak által alapított Wrocław Baroque Orchestra nagy sikerű hangversenyeket ad hazájában és külföldön, olyan karmesterekkel működve együtt, mint Philippe Herreweghe, Giovanni Antonini, Jaap ter Linden vagy Paul McCreesh.

A koncertet 18 órai kezdettel, Prelúdium címmel műismertető előadás előzi meg. A programon a koncertre jeggyel rendelkezők vehetnek részt, de a részvétel előzetes regisztrációt igényel a Müpa honlapján. A regisztráció részleteiről a koncert előtti hetekben a honlapon tájékozódhatnak.

Műsor:

Dall’Abaco: D-dúr versenymű több hangszerre, op. 5, No. 6
Vivaldi: A-dúr versenymű oboára, hegedűre, vonósokra és basso continuóra, RV 548 (trombitaátirat) Vivaldi: g-moll versenymű vonósokra, RV 157
Vivaldi: D-dúr versenymű hegedűre, vonósokra és basso continuóra, RV 230 (trombitaátirat)
Albinoni: II. (C-dúr) szonáta, op. 2, No. 3
Manfredini: g-moll concerto grosso, op. 3, No. 10
Torelli: D-dúr versenymű trombitára, vonósokra és basso continuóra

Művészeti vezető, cselló:  Jarosław Thiel


Rameau: Castor és Pollux (első változat, 1737) – koncertszerű előadás

2023. MÁRCIUS 2. CSÜTÖRTÖK, 19:00

Jean-Philippe Rameau negyedik operája, a Castor és Pollux a zeneszerző egyik legsikeresebb alkotása ebben a műfajban. A tragédie en musique hagyományait folytató ötfelvonásos mű témáját a görög mitológia: Jupiter két ikerfiának története szolgáltatja.

A Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar koncertszerű előadásában közreműködő nemzetközi szólistagárda olyan énekesekből áll, akiket a világ minden táján lelkesen hallgat a barokk zenét kedvelő közönség. A karmester, Vashegyi György rengeteget tett Rameau magyarországi népszerűsítése terén: a zeneszerző műveinek legkiválóbb hazai ismerője és tolmácsolója.

Rameau, aki első operáját ötvenévesen írta, a Castor és Polluxot 1737-ben, ötvennégy esztendősen alkotta meg. A művet még ugyanabban az évben bemutatták – húsz előadást ért meg. Átdolgozott változata az 1750-es évek közepétől hosszú időn át nagy sikert aratott. Vashegyi György a magyarországi korhű régizenejáték legjelentősebb képviselője, aki különösen sokat tesz a francia barokk Magyarországon kevéssé ismert remekeinek hazai népszerűsítéséért. A francia barokk operairodalom kutatásáért 2022 februárjában a francia államtól megkapta a Művészeti és Irodalmi Érdemrend lovagi fokozatát. A Purcell Kórust 1990-ben, az Orfeo Zenekart 1991-ben alapította meg, azóta mindkét együttes az ő vezetésével működik, a magyarországi korhű interpretációs gyakorlat legfontosabb koncertjeit abszolválva. Vashegyi vokális és hangszeres előadói műhelye immár sok éve rendkívül gyümölcsöző kapcsolatot épített ki nemzetközi hírű énekesekkel, a régizenei repertoár elismert specialistáival, akikkel együttműködve a Müpában koncertek sokaságát adták, és számos hanglemezfelvételt készítettek. A Castor és Pollux előadásának szereplői: Reinoud Van Mechelen, Tassis Christoyannis és az est többi közreműködője is ezt a művészgárdát képviseli.

A koncertet 18 órai kezdettel, Prelúdium címmel műismertető előadás előzi meg. A programon a koncertre jeggyel rendelkezők vehetnek részt, de a részvétel előzetes regisztrációt igényel a Müpa honlapján . A regisztráció részleteiről a koncert előtti hetekben a honlapon tájékozódhatnak.

Vezényel: Vashegyi György

Szereplők:

Télaïre/Vénusz: Judith Van Wanroij
Phébé: Véronique Gens
Castor: Reinoud Van Mechelen
Pollux: Tassis Christoyannis
Minerva/Egy csillagkép: Olivia Doray
Ámor/Hébé követője/Egy boldog árnyék: Hasnaa Bennani
Mars/Második atléta/Jupiter: David Witczak
Első atléta/Főpap: Antonin Rondepierre

Közreműködők:

Purcell kórus
Orfeo zenekar


Bach: A hat csellószvit – Várdai István szólóestje

2023. MÁRCIUS 5. VASÁRNAP, 19:30

Johann Sebastian Bach csellószvitjei iránt a művek keletkezését követőn több mint két évszázadon át nem mutatkozott érdeklődés. Pablo Casals játszotta a hat darabot először hangversenyen, és ő készítette el az 1930-as évek végén e remekművek első hangfelvételét is.

Koncerten többnyire csak egyet hallunk a szvitekből – a ma esti „hangzó összkiadás” tehát különleges alkalom, amelyet még izgalmasabbá tesz, hogy korunk egyik legünnepeltebb csellistája, Várdai István játékában hallhatja a közönség.

Ha valaki egyszer megírná a félreismert zeneművek történetét, a méltánytalanul alábecsült alkotások felsorolásakor bizonyára előkelő hely jutna Bach hat csellószvitjének. Eleinte nem ismerték a féltucat nagyszabású kompozíciót, majd sokan etűdöknek vélték a tételeket, és persze – akárcsak a szólóhegedűre komponált szonáták és partiták esetében – még az utókor legjelesebbjei között is akadtak, akik „hiányosságnak” vélték a billentyűs szólam nélküli fogalmazást. Bizony még Robert Schumann is zongorakíséretet komponált a hat csellószvithez (akárcsak a hegedűszonátákhoz és -partitákhoz). Casals nagy jelentőségű interpretációi óta minden gyökeresen megváltozott: a hat szólószvit a csellisták tudásának mércéje, megkerülhetetlen próbatétel. Korunk egyik legkiválóbb csellistája, a Bécsi Zeneakadémián tanító Várdai István néhány éve maga is elkészítette felvételeit a hat műből, s e tolmácsolásokat a szvitek hanglemezen hallható előadásainak történetében bízvást sorolhatjuk a legjelentősebbek közé.

A koncertet 18 órai kezdettel, Prelúdium címmel műismertető előadás előzi meg. A programon a koncertre jeggyel rendelkezők vehetnek részt, de a részvétel előzetes regisztrációt igényel a Müpa honlapján. A regisztráció részleteiről a koncert előtti hetekben a honlapon tájékozódhatnak.

J. S. Bach: Hat szvit szólócsellóra, BWV 1007-1012

Régizene fesztivál 2023

Szólj hozzá!

FLORA Virágfesztivál és Keceli Országos Fazekas Kiállítás 2022- Íme a fesztivál részletei!

Budapesti Wagner-napok 2023- Íme a fesztivál részletei!