Különleges emlékjelet avat a Budavári Önkormányzat február 3-án. A Krisztina körút 75. számú ház homlokzatára a hagyományos emléktábla helyett egy elszakadt magnószalagot formázó alkotás kerül. A térplasztika a ház egykori lakójának, Máté Péter zeneszerző-énekesnek állít emléket, aki az idén lenne hetven éves. Az avatóünnepség előtt a „Ripped Band – Szakadt szalag” készítőjével, a Németországban élõ Varga Mátyás képzőművésszel beszélgetett a Várnegyed újság szerzője.
Különleges anyagú és alakú emlékmű kerül Máté Péter szülőházára. Miért szakított a hagyományos formával?
A kerület vezetésével újragondolt megjelölés – emlékjel – kínálta az alkalmat, hogy a megjelenési formát újragondoljam. Ripped Band – ez a mű címe, amely egy erőszakkal szétszakított, óriásira felnagyított hajdani stúdió-magnószalag darabja. Az ötletet talán nem kell magyarázni, egy drámaian, tragikusan korán megszakadt pályáról van szó Máté Péter esetében. A személynek állítunk emléket, de a rövid idő alatt létrejött óriási életmű is a témánk, amire a magnó-szalag végtelen érzete utal.
Fűzi valamilyen személyes emlék az énekeshez?
Ami a személyes emléket illeti, életkoromból következően nem Máté Péter zenéje volt a nekünk akkor „divatos”, de természetesen hallomásból nagyon jól tudtuk, hogy egy induló óriási életmű az övé.
Máté Péter a Régi út címû dalában felidézi, hogy a Krisztina körúton és a Tabánban töltötte a gyerekkorát. Önnek voltak saját élményei Budának ezen a vidékén?
A XII. kerület felsőbb részen születtem, a mi kalandos helyszíneink nem a Tabánban voltak, a legendás városrészhez édesapámnak a Várkert Bazárban lévő egykori műterme köt.