2018. augusztus 20. programok Budapesten – Zászlófelvonás, tisztavatás.
Augusztus 20-án fél kilenctől vonják fel ünnepélyes keretek között a magyar zászlót a Kossuth téren, és itt tartják a hagyományos tisztavatást, valamint beszédet mond Áder János köztársasági elnök.
Ezután Szent István király tisztelete címmel ősbemutatót tartanak, amin fellép Miklósa Erika, valamint Szarka Tamás és a zenekara
2018. AUGUSZTUS 20.
8:30-9:30 Kossuth téri ünnepség:
Magyarország lobogójának ünnepi felvonása
Áder János Köztársasági elnök ünnepi beszéde
Tisztavatás
Ősbemutató: Szent István Király tisztelete, zeneszerző: Szarka Tamás, szólót énekel: Miklósa Erika és közreműködik: a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, a Honvéd férfikar, Szarka Tamás és zenekara
A tisztavatás hagyománya
A Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia 1872 őszén jött létre, akkor a tisztavatás helyszínéül az intézmény előtti Nagyrétet (a mai Orczy-kertet) jelölték ki. A Ludovika Akadémián az avatottak kihúzott karddal tettek esküt a hazára, amit az eskü végén mondott utolsó mondat is igazol: „A hazáért mindhalálig!”
A II. világháború után a Ludovika épületében 1947-ben felállították a Honvéd Kossuth Akadémiát, majd 1949 és 1951 között az országban 15 tiszti iskola alakult. A tisztavatásokat ezekben a tanintézetekben is augusztus 20-án tartották, valamennyien a saját iskolájuk alakuló terén, ahol a frissen avatottak esküt tettek az Alkotmányra és a Hazára. A hagyományt az 1957 és 1967 között működő Egyesített Tiszti Iskolán is továbbápolták, és két éven át működött az 1967-ben létrehozott Katonai Főiskolákon is.1969-ben az akkori politikai vezetés úgy döntött, hogy a tisztavatások helyszínéül a Parlament előtti Kossuth teret jelöli ki. Ezen a helyszínen 2006-ig 37 alkalommal tartottak avatási ünnepséget. 1994-ben elmaradt a tisztavatás, a 3 éves képzésről a 4 éves képzésre történő áttérés miatt.
2007 és 2011 között a tisztavatás ceremóniája a Hősök terén zajlott, de 2010-ben új korszak kezdődött a tisztavatások történetében. A honvédelmi miniszter utasítására – a ludovikás hagyományoknak megfelelően – a fiatal tisztek a korona másolata előtt tettek újra esküt, illetve a kardjuk kirántásával tisztelegtek a miniszter előtt. Az eskü szövegébe is visszatért „A hazáért mindhalálig!”- felkiáltás.
2012-től újra a korábban megszokott helyszínen, a Kossuth téren tettek és tesznek nyilvános esküt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem újonnan végzett honvédtiszt-jelöltjei.
Az ünnep ékköve – a díszzászlóalj
A Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység szervezeti állományába tartozik a Honvéd Koronaőrség, a Honvéd Palotaőrség és a Honvéd Díszzászlóalj. Fő feladatuk a Szent Korona és a Sándor Palota protokolláris őrzése, nemzeti, állami, katonai ünnepek protokolláris feladatainak ellátása, valamint Magyarország lobogójának katonai tiszteletadással történő fel- és levonása, illetve őrzése.
2012. október 23-án mutatkozott be először az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység a nemzeti trikolór színeivel ékesített egyenruhájában.
A Szent Korona őrzését ellátó Koronaőr alegység katonáinak egyenruháját piros, a Honvéd Díszzászlóalj katonáiét fehér, míg a köztársasági elnöki palota őrségét ellátó palotaőrök egyenruháját palackzöld ékítmények díszítik, így adva ki a nemzeti lobogó egységes színét, a piros-fehér-zöldet.