Bár a horgok kiválasztásával sok horgász indokolatlanul keveset foglalkozik, mi mégis ennek az ellenkezőjéről szeretnénk meggyőzni minden kedves olvasót. Azért, mert a tapasztalatok alapján igencsak kardinális kérdésről van szó.
De miben kereshető a minőség, mi mindent javasolt megnézni a kiválasztásnál, és vajon bízhatunk-e a szakáll nélküli modern változatokban? Ezen kérdések mindegyikére válasz kapható a cikk elolvasásával.
Miért nem tanácsos félvállról venni a horgok kiválasztását?
Sokan letudják annyival a dolgot, hogy “csak legyen valamilyen, úgysem ezen fog múlni”. Holott sokkal nagyobb a jelentősége a kérdésnek a halfogás szempontjából, mint hinnénk. Persze csalóka a dolog, hiszen a felszerelés legkisebb eleméről van szó.
Az is kétségtelen, hogy akár a TackleBait.hu horgász webáruház horgok szempontjából elérhető választékát elnézve is a bőség zavarával találja szemben magát az ember. De akad egy olyan faktor, ami mellett nem lehet elmenni.
Melyik a felszerelés azon eleme, ami közvetlen kontaktban lesz a hallal? Bizony, a horog! Pontosan ezért nem mindegy, hogy milyen akadást sikerül elérni, fárasztás közben pedig mennyire fog tartani.
Mit érdemes megnézni a horgok típusai között válogatva?
Mindenekelőtt a méretet. Aminél az ideális arányt kell eltalálni a se nem túl nagy, se nem túl kicsi között. Előbbi ugyanis azt eredményezi, hogy kevesebb lesz a kapás, de a túlzottan pici horog sem előnyös, mert arról több lesz a halvesztés.
Hasonlóképp lényeges kérdés az anyagminőség. Az ma már alap, hogy rozsdamentes anyagból készülő változatok mellett kell leteni a voksot. Ami igazán a kulcsot jelenti, az a strapabíró jelleg, akár intenzív fárasztásoknál is.
A jó horgok pillanatok alatt beakadnak a hal szájának a szegletébe, masszívan tartanak a fárasztás ideje alatt, és még akkor sem hajlanak ki, amikor egy víz alatti torpedót sikerül megakasztani. Ezért nem szabad sajnálni az anyagiakat olyan horgokra, amelyek kapcsán a megbízhatóság nem is lehet kérdés.
Egy manapság igencsak lényeges kérdés a horog kiválasztásánál
Szakállas vagy szakáll nélküli? Míg évekkel ezelőtt a szakáll nélküli változatokról még csak nem is hallott senki, ma már egyre több vízterületen kötelező érvényűvé tették a használatát. Hogy miért?
Mert sokkal kíméletesebb a halak egészségét tekintve. Vagyis a bevágás után a horog hegye sokkal kisebb sebet ejt a hal szájában. Ami hamarabb gyógyul be, mint amikor a szakáll brutális módon visszahajlik.
A legjobb, hogy mindez nem feltétlenül generál halvesztést, sőt! Valójában nincs szükség másra, mint tudatosan összehangolt felszerelésre és tudatos fárasztásra. Így nem kell tartani attól, hogy a hal leakadna menet közben, ráadásul a visszaengedés után is nagyobb esélye lesz annak, hogy a megakasztott példány gond nélkül folytathatja a víz alatti életét.