in

Érdekesség! Így tanult meg olvasni Zerkovitz Béla

Zerkovitz Béla 69 évvel ezelőtt hunyt el. A sikeres sanzon- és operettszerző eleinte építészmérnöknek tanult, és miközben a MÁV alkalmazásában dolgozott, folyamatosan képezte magát, és a pesti utca divatos énekmestereként is megismerhették a nevét.

Egyetemi tanulmányai alatt írta meg első dalát, egy társas összejövetelen egy barátja énekelte el az „Integrál Böske” című számát. A zene iránti szenvedélyes rajongását a zenetanárként dolgozó édesanyjának köszönhette. Az asszony az igen rangos Goldmarck egykori növendéke volt.

– A szegedi Iskola utcában születtem, a Braunswelter-féle órásbolttal szemben. Ez az órásbolt nagy szerepet játszott gyermekkoromban, mert míg más csemeték a bazárok és a játéküzletek kirakatait bámulták, addig, én félnapokig el tudtam nézni a Braunswelter kirakatában tiktakoló apróbb és nagyobb órákat… legnagyobb szórakozásom az volt, hogy tanulmányoztam az órákat, hogy pontosan járnak-e? Talán ennek köszönhetem, hogy mindmáig minden körülmények között legnagyobb erényem a pontosság – mondta magáról.

A zene iránti rajongást édesanyjának köszönheti, aki Goldmarck növendéke volt

– Otthonunkban állandóan a legjobb zenét hallottam. Sokszor ki-kiruccantam az újszegedi szőlőkbe, ahol szinte magamról megfeletkezve énekeltem azt a sok szép dalt, amelyre odahaza tanított az édesanyám. Más gyermektársaimmal ellentétben, nem a cégtáblákon, hanem a színlapokon tanultam meg olvasni. Ezek voltak életem első olvasmány élményei. A művészetet először a Barokaldi-cirkusz kerítésein kívül tanulmányoztam, ahonnan bekukucskálva néztem végig az előadást. minden zsebpénzemet, és családi adományokat a tányérozó bohócnak adtam. Nagyobb tisztelettel néztem erre a bohócra, mint jóval később a műegyetemi tanáraimra – mesélte egy helyen a sanzonkirály.

Neki köszönhetjük a Csókos asszony és a hattyúlovag című operetteket. Őz ő műve a máig népszerű Éjjel az omnibusz tetején és a Gyere, te nímand című dalokat.

Építészmérnőkként részt vett a Műegyetem akkor épülő épületszárnyainak kidolgozásában és a Királyi palota felújtásában. Aztán egy ideog Olaszországban dolgozott. Miután hazatért, felkereste Baumann Károlyt, az Orfeum akkori legnépszerűbb énekesét. A művész a saját műsorában előadta Zerkovitz egy dalát, amely akkora sikert aratott, hogy attól kezde Zerkovitz megállíthatatlanul dolgozott zeneszerzőként is. A dalok világához élete végéig hű maradt.

Szólj hozzá!

Ma lenne 90 éves – Gyarmati Dezsőt nem felejtjük

Könnyes szemmel olvastuk a Republic májusi posztját: “Emlékét nap mint nap őrizzük.”