in

Ma lenne 90 éves – Gyarmati Dezsőt nem felejtjük

Ma ünnepelné 90. születésnapját Gyarmati Dezső, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett magyar vízilabdázó.

Halála előtt néhány évvel az Újpesti Televíziónak adott interjújában elmondta: Miskolcon született, de valójában semmilyen kötődése nincs a városhoz. Nem ott nőtt fel, hanem Budapesten. Három hónapos volt, amikor a családja a fővárosba költözött. A németvölgyi utat tartotta ezért gyermekkora fellegvárának. Akkoriban a környéket erdők vették körül, amit a kis Dezső nagyon élvezett.

– Vadóc gyerek voltam. A fiúkkal fekete salakos pályán játszottunk, ahol rengetegszer elestünk, és csipesszel kellett kiszednünk a kövecskéket a sebekből. Nagy szerencse, hogy a XII. kerületben nőttem fel, és nem a XIII.-ban, mert ott biztosan bunyóssá váltam volna – mesélte. Beismerte, hogy sosem volt jó tanuló, ezért akart mindenáron bizonyítani a sportban.

– Végigszenvedtem a rossz tanulók útját. Rengeteg egyest kaptam – nevetett.

Felnőttként felelősen viselkedett. Élete legnagyobb eseményeinek tartotta a a családi eseményeket, illetve azt, hogy részt vett az 56-os forradalomban.

A Gammában kezdett

Nem a vízilabda volt élete első sportága, mégis abban nyújtott végül kimagaslót. Összesen háromszor nyert a csapatával olimpiai bajnoki címet, de boldog tulajdonosa volt egy ezüst- és egy bronzéremnek is.

Fiatalon kezdett el először bokszolni és kézilabdázni. 1940-ben csatlakozott a Gamma csapatához vízilabdázóként. Négy évvel később jutott először játéklehetőséghez, eleinte kapusként. Játszott aztán az MTK-ban, az Újpestben és a Fradiban is. 1964-ig 108-szoros válogatott. Akkor látta be, hogy nem szerencsés tovább játékosként folytatnia a pályafutását, amikor egymás után háromszor is sikerült valakinek gólt dobnia róla. Akkor lett az FTC edzője. Saját bevallása szerint érték keserű kudarcok is, de inkább a siker jellemezte a karrierét.

2013. augusztus 18-án halt meg. 85 évet élt. Az első felesége Székely Éva olimpiai bajnok volt, később Bara Margit színésznőt vette el.

Szólj hozzá!

2017. október 23: ingyenes múzeumok listája

Érdekesség! Így tanult meg olvasni Zerkovitz Béla