in

Legendás tévés: Nagy György

Legendás tévés sorozatunkban jöjjön Nagy György.

Televíziós műsorai:
Ablak
A Reggel
Naprakész
Szabadság tér 17
HOL-Mi ?
Nagy Vita (talk-show)
Főtér
Köztévé
“Ez az Ő napja”
Rocklexikon
Magyarország története

Csaknem 4 évtizede a Magyar Televízió munkatársa, és mára az intézmény egyik meghatározó arca. Ezt olyan jelentős műsoroknak köszönheti, mint az Ablak, a HOL-MI, a Hogy volt? a Magyarország története sorozat és a nemzeti ünnepek közvetítése.

Sok televíziós műfajt kipróbált, sőt ének és zenekart szervezett többed magával az MTV-ben, ő maga is zongorázik. Jelenleg a Közéleti Műsorok Főszerkesztőségének vezetője. Munkásságát eddig kilenc MTV-s Nívódíjjal ismerték el, de az igazi jutalomnak azt tartja, hogy portréfilmeket készíthetett mások mellett Bessenyei Ferenccel, Szörényi Leventével és Demjén Ferenccel.
A Puskás Tivadar Távközlési Technikumban érettségiztem, de már ott is beat-zenéltem, ugyanis arra gondoltam, hogy így felvesznek a Magyar Rádióba hang-technikusnak. Akkor még a Magyar Rádió és Televízió egy cég volt.

Tehát iskoláskorodban már ehhez az intézményhez vonzódtál? – érdeklődött a Médiatechinka riportere

Igen, és amikor jelentkeztem a Rádióba, azt mondták itt, erre az évre már nincs több felvétel, de átirányítottak a Televízióba. Zánkay Dénes műszaki vezető felvételiztetett minden jelentkezőt, így engem is. Írásban és szóban is megmérettettünk. Felvettek, és 1971. szeptember 3.-tól képtechnikus, majd képvágó lettem a 2-es stúdióban. Abban az időben a televízió úgy működött, hogy nem voltak bebetonozva a szerepek, a funkciók, mindent kipróbálhatott az ember, ami csak érdekelte. Úgy emlékszem, akkor még mindenkit szinte minden érdekelt. Elektronikával foglalkoztam, de kíváncsi voltam, hogy milyen a filmvágás. Éjszakánként bent maradtam a vágófolyosón, koslattam a filmvágók körül és megtanultam, hogyan kell filmet vágni, celuxszal ragasztani. Nem akartam vágó lenni, de érdekelt, hogyan dolgoznak a kollégák. Gyakran beültem egy-egy riport-anyag vágására is. Izgatott, hogy a munkatársak mit csinálnak. Kérdezgettük egymást, segítettünk és szurkoltunk egymásnak. Volt egy segédoperatőr-tanfolyam, amit Czabarka György és Molnár Miklós operatőr tartott, és azt is elvégeztem. Egri Jánosnak tucatszám vetélkedő kérdéseket írtam, nyáron a szabadságom alatt például,  rendező-aszisztensként dolgoztam. Ezzel már kis külön pénzt is lehetett keresni.

Éveken keresztül csak muníciót gyűjtöttél?
Igen, de nem is volt tudatos, természetes érdeklődés volt csupán. Úgy is mondhatom szakmai szerelem. Ma 58 évesen sem gondolom, hogy valaminek a végén vagyok, és azt sem, hogy szerkesztőség vezetőként fogok majd nyugdíjba menni. Rengeteg tanulnivalóm van még a tévécsinálás tantárgyból: minél régebben gyakorlom ezt a mesterséget, annál inkább látom, hogy mit nem tudok még…

Vázold fel kérlek ennek a szakmai szerelemnek a további fontosabb állomásait.
A képvágást is imádtam. Azután munka mellett, Kerpel Róbert műszaki igazgató engedélyével, elvégeztem az ELTE Bölcsészettudományi Karát, és amikor megszereztem a diplomát minden további nélkül elengedtek a műszakról. Így kerültem 1983-ban Balogh Marihoz az Ifjúsági Osztályra szerkesztőnek. Műszaki emberből szerkesztő munkatárs lettem. Ez az időszak nagy iskola volt az MTV-ben, mert minden műfajjal foglalkozhatott az ember, csak a korosztályt kellett figyelembe venni, lehetett készíteni dokumentumfilmet, szórakoztató műsort, élő adásokat, vetélkedőket, műfajilag bármit.

Ez a mozgalmasság, a gyakori váltás az oka, hogy igazán ismertté a neved, és  az arcod csak az elmúlt néhány évben vált?
Sokszor nem képernyősként dolgoztam. Készítettem video-klippeket és rendeztem komolyzenei közvetítéseket is, mert ismerem a kottát, zongorázom is. Sőt, amikor Mahrer Emil rendező közvetíteni kezdte a Forma-1 versenyeket, akkor megkérdezte, van-e kedvem ebben közreműködni? Azt válaszoltam persze, ez megint valami új dolog. A Forma-1 közvetítésében 6 közvetítő kocsi vett részt, ebből egy csak azt figyelte, sugározta, ami a boksz-utcában történt. Annak a közvetítő kocsinak én voltam a rendezője, addig, amíg a Magyar Televízió adta a Forma-1-et.

Mostanában már egy kereskedelmi csatorna közvetíti. Szerinted milyen műsorban kezdtél ismertté válni?
Az Ablak címűben, amelyik milliós nézettségű közszolgálati műsor lett. Ott voltam először műsorvezető, majd a Sárközy Erika által szerkesztett a Reggel című magazinban. Közben 18 évig szerkesztettem a HOL-MI című programajánlót, később volt egy éven át, minden hétköznap délután jelentkező közös talk-shownk a lányommal, Székely-Nagy Katalinnal „Nagy vita” címmel.

Szólj hozzá!

Varga Miklós: Otthonról hazafelé

Antal Imre utolsó útja: “Isten veled, nyugodj békében!”