Benkó Sándor neve örökre fennmarad a magyar dzsessz történetében – fogalmazott az MTI-nek Deseő Csaba, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett dzsesszhegedű- és brácsaművész.
Deseő Csaba 1958-ban ismerkedett meg Benkó Sándorral, aki egy klarinéttanárhoz járt öccsével, a jelenleg külföldön élő szintén zenész Deseő Attilával. Az 1960-as években játszottak együtt először, kapcsolatuk hamar barátsággá érett. A hegedűművész gyakori vendégévé vált a Benkó Dixieland Band fellépéseinek, a világhírű klarinétos 75. születésnapját ünneplő És él a dixie… című koncerten is színpadra állt idén októberben a Müpában.
“Benkó Sándor tele volt tervekkel, mellbevágott a halálának híre” – nyilatkozta Deseő Csaba az MTI-nek. A hegedűművészt saját elmondása szerint számtalan szép és kellemes emlék köti a Benkó Dixieland Banddel közös fellépéseihez, amelyekről számos jó minőségi felvétel készült. “Borzasztóan örülök, hogy ezek megmaradnak az utókornak”.
Benkó Sándor neve örökre fenn fog maradni
Mint fogalmazott, Benkó Sándor – amellett, hogy a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) professzora volt nyugdíjazásáig – “töretlen lelkesedéssel” tudta hosszú évtizedeken át fenntartani a “fél világot bejárt” együttesét, ez pedig “hatalmas és bámulatra méltó teljesítmény”.
“Benkó Sándor neve örökre fenn fog maradni a magyar dzsessz történetében. Ezek nem nagy szavak, ez tény” – hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy a zenész hatalmas megőrzésre váró örökséget – lemezeket, felvételeket, különféle kiadványokat és könyveket – hagyott maga után.
Benkó Sándor Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész, klarinétos, a Benkó Dixieland Band alapítója kedden váratlanul hunyt el életének 76. évében. A nevét viselő együttes a magyarországi kitüntetések mellett számos nemzetközi díjat is elnyert, többek között elismerésben részesítette 1987-ben Ronald Reagan, 2007-ben pedig George W. Bush amerikai elnök is.
– MTI –