in

Miért szeretünk regényeket olvasni?

Az emberek mindig is szívesen olvastak regényeket, és ez a vonzalom máig fennmaradt. Prózai műveket már az ókorban is írtak, de a műfaj a felvilágosodás korszakában vált igazán népszerűvé, s egyre inkább elterjedt a polgári rétegek körében is.

Ma is szívesen olvasunk el egy izgalmas, érdekes alkotást, legyen az komoly társadalomkritikát, filozofikus mondanivalót megfogalmazó alkotás, vagy egy könnyedebb szerelmi, esetleg bűnügyi történet. A Mai-Könyv.hu regényei közül megtalálhatjuk a kedvünkre való kiadványt.

 

A regénytípusok kialakulása

 

A 18. században a polgárság igényeit kielégítő regény számos változata alakult ki. A földrajzi felfedezések és a technikai fejlődés következtében megjelentek a kaland- és az utazási regények, amelyekben a főhős valamilyen különleges utazáson vett részt. Ebben az időben írta Daniel Defoe a Robinson Crusoe kalandjait, valamint Jonathan Swift a Gulliver utazásai című művét. Mindkét alkotás egyben naplóregény is, hiszen a főszereplő naplójából tudja meg az olvasó a cselekményt vagy annak egy részét. A korszak népszerű típusa volt a valószerű fikció is, amelyben kitalált történeteket mesélt el az író hitelesen, adatokkal, dátumokkal alátámasztva. 

 

Regénytípusok régen és most

 

A francia irodalomban a tézis- és a levélregény volt kedvelt műfaj, gondoljunk például Voltaire vagy Rousseau műveire. Az előbbiben egy tételt bizonyított vagy cáfolt az író a cselekmény segítségével, míg az utóbbiban a szereplők leveleiből tudja meg az olvasó a cselekményt. Ezek a típusok – bár némi átalakuláson mentek át – még ma is népszerűek. Például naplóregény a Bridget Jones naplója vagy a híres Anna Frank naplója című alkotás. Valószerű fikciónak nevezhetnénk a Harry Potter sorozat darabjait, bár napjainkban inkább fantasy a műfajtípus neve. 

 

Miért ilyen népszerű ez a műfaj?

 

  • Az emberek alapvetően kíváncsiak, a történetek pedig egyfajta ablakot nyitnak különböző világokba, kultúrákba. Olvasás közben tehát betekinthetünk olyan időkbe, helyekre, amelyek távol vannak tőlünk, mintegy szellemi utazáson vehetünk részt.
  • A jó cselekmény nemcsak információkat közvetít, hanem érzelmeket is. Az írók egy-egy karakter megalkotásával lehetőséget adnak az olvasóknak, hogy azonosulni tudjanak a szereplők sorsával. 
  • Az életünk tele van stresszel, és az olvasás kiváló módja annak, hogy kis időre kiszakadhassunk a mindennapi feszültségből. Elfelejthetjük a problémáinkat, és feltöltődhetünk is általa. Az ókori görögök ezt katarzisnak hívták, és elsősorban a drámai művekben alkalmazták.
  • Olvasási élményeinket meg is oszthatjuk barátainkkal, ismerőseinkkel vagy akár online közösségekben is. Így segít kapcsolatot teremteni a hasonló érdeklődésű emberekkel. 

 

A regények tehát olyan irodalmi alkotások, amelyek szórakoztatnak, empátiát ébresztenek, tanítanak, és a nagyon sokféle témájú alkotás közül mindannyian megtalálhatjuk a számunkra megfelelőt.

Szólj hozzá!

Koncz Zsuzsa – A metró

Egészséges lakóklímára vágysz?