in

Mire kell figyelni az öntözőrendszer tervezése során?

Amennyiben a házunk mellett van egy terület, ahol növények is vannak, például gyep, virágok, zöldségek, gyümölcsfák, akkor nagyon fontos, hogy a megfelelő időközönként a megfelelő vízmennyiséggel öntözzük őket.

Ehhez célszerű telepíteni egy profi öntözőrendszert, az ugyanis nagymértékben megkönnyíti a dolgunkat. A használatával elfelejthetjük a jó öreg locsolókannát, illetve slagot. Ehelyett sokkal következetesebben és kényelmesebben tudjuk megoldani a növények vízellátását. 

Egy ilyen rendszer persze több elemből, alkatrészből tevődik össze, amiket be tudsz szerezni a Szomszedkert öntözőrendszer menüpontjából. Most pedig nézzük, hogy mi mindenre érdemes odafigyelni, amikor a dolog még csak a tervezés fázisában van!

A terület mérete

Először is nagyon fontos, hogy felmérjük az öntözni kívánt terület méretét, a különböző alapterületű kertek, udvarok ugyanis eltérő öntözési igényekkel rendelkeznek.

Minél nagyobb a terület, annál több, vagy épp hosszabb csővezetéket kell használni a telepítéskor. Arról nem is beszélve, hogy valószínűleg több elágazást kell létrehozni annak érdekében, hogy minden növényhez el tudjuk juttatni a vizet.

És ha már itt tartunk, az ideális szórófejek típusát, jellemzőit is úgy kell meghatározni, hogy figyelembe vesszük az alapterület méretét. Az egyik legfontosabb alapszabály az, hogy mindig szórófejtől szórófejig öntözünk, ami egy nagyobb udvar esetén azt jelenti, hogy több ilyen elemre lesz szükségünk. 

A talaj típusa

Nemcsak a talaj mérete, hanem annak típusa is sokat nyom a latba. A talaj vízmegtartó képessége ugyanis befolyásolja, hogy milyen gyakran kell öntözni. A homokos talajoknak például alacsony a vízmegkötő képességük, ami azt jelenti, hogy hamar kiszáradnak, tehát gyakrabban kell öntözni a növényeket.

Ezzel szemben az agyagos talajok nagyon jól megtartják a vizet, ezért az elültetett növényeket elég ritkábban öntözni, és akkor is a lassú intenzitású, csepegtető öntözés használata javasolt. Így a víz nem mosódik ki belőlük a nagy áramlás hatására, és el tud jutni a növények gyökeréhez.

A növényfajták

Az öntözőrendszer tervezésekor természetesen az ültetett vagy az ültetni kívánt növények fajtáit is figyelembe kell venni. Ha ugyanis nem a sajátos igényeik szerint öntözzük őket, akkor hamar elpusztulhatnak. Amennyiben egyszerre többféle, eltérő vízigényű növény vízellátását szeretnénk biztosítani, akkor a rendszert több zónára kell felosztani. 

A gyep például kifejezetten szereti az esőztető öntözést, amikor egyszerre nagyobb mennyiségű vizet kap, ami felülről, nagy intenzitással ér el hozzá. Sok dísznövény, zöldség, illetve a gyümölcsfák nagy része viszont jobban kedveli a gyakoribb és lassabb intenzitású csepegtető öntözést.

Látható tehát, hogy az öntözőrendszer tervezésekor számos dologra kell figyelni. Ha az általunk említett tényezőket szem előtt tartod, akkor elégedett leszel a végeredménnyel. 

Szólj hozzá!

Metró: Kócos kis ördögök

Erzsébetliget Majális 2023 – infok, programok, fellépők