A feladat, hogy a foszilis energiahordozóktól minél jobban elszakadva megállítsuk a globális felmelegedést, már a háztartásokat is egyre jobban érinti. Mivel az otthonok energiafelhasználásának jelentős részét a fűtés, illetve hűtés teszi ki, így ezekre is egyre sürgetőbb zöld megoldást találni, pontosabban alkalmazni.
Hiszen a technológia adott, a hőszivattyús rendszerek igazán környezetbarát technológiának minősülnek, főleg, ha napelemekkel kombináljuk őket.
A kérdés persze ettől még adott: mennyibe fog ez kerülni, mármint havonta. Hogyan hat a villanyszámlánkra, ha hőszivattyús rendszert telepítünk? Ebben a cikkben ezt próbáltuk meg körbejárni.
A technológiáról
Először persze talán azt kéne tisztázni, hogyan is működnek pontosan a Komfort Plus webáruház kínálta hőszivattyúk. A lényeg röviden megfogható: ezek a berendezések képesek alacsonyabb energiájú közegből hőt elvonni, hogy azt magasabb energiájú közegbe szállítsák, elektromos áram felhasználásával, ami származhat zöld forrásból, például napelemből is. A hangsúly persze azon van, hogy mennyi áramra van szükség: a villamosenergia részaránya a folyamatban átlagosan 25 százalék, ami remek hatásfoknak mondható.
COP-érték
Amikor a hőszivattyús rendszerek fogyasztását taglaljuk, van egy alapfogalom, ami megkerülhetetlen a témában. A COP-értékről van szó, ami a fűtési hatékonyság mutatója. Minél nagyobb ez a szám, annál hatékonyabban működik az adott berendezés. Azt mutatja, hogy 1 kW energiabefektetéssel, hány kW áram előállítására képes a rendszer, tehát ha a COP-érték 3, akkor 1 kW elektromos energiával 3 kW hőt képes előállítani a gép.
Persze akad számos más tényező is, ami hatással van a teljesítményre: például ilyen az ingatlan mérete, a helyiségek száma és egyenkénti mérete, az izoláció és a nyílászárók minősége.
A pontos számítások elvégzéséhez segítségünkre lehet az energetikai tanúsítvány, amelyet ma már minden ingatlanhoz kötelező elkészíteni, az ezen szereplő besorolást aztán nagyban javíthatja a hőszivattyús rendszer megléte.
Érdemes hőszivattyúra váltani?
A hőszivattyú telepítése semmi esetre sem kidobott pénz, hiszen önmagában is kimutathatóan pozitív hatással van az ingatlan értékére, arról nem is beszélve, hogy ez egy valóban környezetbarát megoldás, hiszen alkalmazása nem jár szén-dioxid kibocsátással.
Mivel új építésű ingatlanoknál a vonatkozó szabályozás szerint a megújuló energiaforrások kötelező hányada 25%, így friss beruházásoknál szinte alapfelszereltségnek számít.
Az üzemeltetés során sem fogunk csalódni, hiszen a működtetése gazdaságos, és a karbantartási igénye sem nagyobb, mint egy hagyományos rendszer esetében.
Összegezve kijelenthetjük, hogy a hőszivattyú minden esetben pozitív változást idéz elő az ingatlan értékében és mindennapi működésében, főleg, ha jó beállításokkal használjuk, már egy fokos csökkentéssel is 2,5 százalékkal kevesebbet kell fizetnünk.