in

A világsztár emlékére lép fel Szörényi Levente

Milliók hangja címmel Willis Conover, az Amerika Hangja rádió legendás dzsesszműsorvezetője emlékére rendeznek koncertet május végén a Müpában és Debrecenben, június elején Pécsett. Fellép Szörényi Levente, Joan Faulkner, Gájer Bálint és a Budapest Jazz Orchestra.

    “Tízéves voltam, amikor apám bekapcsolta otthon a rádiót, és megszólalt az Amerika Hangja Jazz Hour című műsora, amelyet Willis Conover vezetett. Ez egész életemre kiható, meghatározó élmény volt, és ez járt a fejemben akkor is, amikor a mostani koncertsorozat ötlete megfogalmazódott bennem” – mondta Szörényi Levente.

A Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész felidézte, hogy évtizedekkel később a Debreceni Jazznapok alkalmából személyesen is találkozott az oda látogató Willis Conoverrel.

Május 24-én a Müpában, 27-én a debreceni Kölcsey Központban, június 2-án a pécsi Kodály Központban látható a produkció. Az idén húsz éve elhunyt Conoverre emlékező műsor első felében a 30-40-50-es évek big band zenéi szólalnak meg Joan Faulkner Németországban élő világhírű amerikai énekesnő és Gájer Bálint előadásában, a Budapest Jazz Orchestra kíséretében.

A második részben Szörényi Levente big band hangszerelésben ad elő Illés- és Fonográf-dalokat, szintén a Budapest Jazz Orchestrával. A koncertek producere Szörényi Örs és Piri Béla, aki művészeti vezető egyben.

Kiállítás kíséri a koncertet

A Müpában, Debrecenben és Pécsett is kiállítás kíséri az emlékkoncerteket az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége közreműködésével: a tárlat az Észak-texasi Egyetemben őrzött Willis Conover-hagyaték számos darabját mutatja be. A Müpa-koncertet rögzítik és a tervek szerint az év végén DVD-n kiadják.

Willis Conover (1920-1996) bő negyven éven át vezette a Jazz Hour adásait az Amerikai Hangja rádióműsorban. Egyedülálló szerepet játszott a tengerentúli dzsessz világméretű elterjedésében, a műfaj kelet-európai rajongói számára a hidegháború időszakában az egyetlen hiteles kapcsolat volt a nyugati világban történtekkel. Számos koncertet szervezett a Fehér Házba és a Newport Jazz Festivalra.

Az 1950-es évek végétől ellátogatott Lengyelországba, a Szovjetunióba, Magyarországon háromszor (1964, 1972, 1982) járt, a Debreceni Jazznapok mellett a székesfehérvári Alba Regia Jazz Fesztiválon járt. 1956. november 23-án magyar zenészek által Budapesten készített, és Magyarországról kicsempészett dzsesszfelvételeket mutatott be az Amerika Hangja rádióban.

MTI

 

Szólj hozzá!

Gyermeknapi programok 2017 – mutatjuk a lehetőségeket

Boldog születésnapot Presser Gábor – köszöntsük előadásával