Vonalkódolvasóval ma már számos helyen találkozhatunk, a modern technológia és az áruk világában ma már természetes. Jelentősen megkönnyíti, felgyorsítja a különböző műveleteket már a kiskereskedelemben is, nem beszélve a logisztikáról, de az egészségügyben és egyéb iparágakban is alkalmazzák.
Ebben a cikkben megnézzük, hogy miként jöttek létre a vonalkódok, és milyen hatással vannak az AICD és POS rendszerekre.
Az első vonalkódtól az első kiskereskedelmi vonalkódolvasóig
1948-ban Bernard Silver és kollégája Norman Joseph Woodland belekezdtek egy automatizált termékazonosító rendszer kidolgozásába. Hosszú évekig kutattak és kísérleteztek, és végül 1952. október 7-én szabadalmaztatták a világ első vonalkódját. Ez pedig az azonosítási technológia új korszakát indította el.
Az első vonalkódolvasó, amit szupermarketben használtak, 1974-ben indított el kiskereskedelmi forradalmat azzal, hogy egy Wrigley’s rágógumit beolvasott. 22 év kellett tehát, mire az első szabadalomtól idáig eljutottunk! Eredetileg csak vonalakból és szóközökből állt a vonalkód, de idővel újabb szimbólumok is kerültek bele, így például körök és hatszögek is. Érdemes megnézni az ITGStore POS vondalkódolvasóit, többféle kivitelben kaphatók.
AIDC és POS integráció
A vonalkódok nagyon gyorsan nélkülözhetetlenné váltak az automatizált azonosítás és rögzítés (AIDC), valamit a Point of Sale (POS) rendszerekben. A készletgazdálkodást, a termékek követését és a pénztári folyamatokat is jelentősen megkönnyítették és felgyorsították.
A hatásuk elég sokrétű volt. Valós idejű elemzéseket tettek lehetővé. Emellett könnyebbé vált a műveletek optimalizálása, ráadásul még jelentős költségcsökkentést is eredményeztek.
Milyen előnyei vannak a vonalkódoknak?
Számos előnye van mai napig is az alkalmazásának. Nézzük is meg, hogy melyek ezek!
- Jelentősen csökkentik a költségeket, mivel nagyon könnyen és hatékonyan lehet a segítségükkel optimalizálni a folyamatokat.
- Kevesebb a hiba. Ahol emberek dolgoznak, ott benne van a hibázás lehetősége is. Épp ezért egy vonalkódos rendszer a manuálissal szemben sokkal megbízhatóbb és pontosabb.
- Fokozza a hatékonyságot. Jelentősen csökkenthető az időráfordítás egy-egy munkafolyamatra, köszönhetően az automatizálásnak.
- Könnyű bevezetni. Már meglévő rendszerekbe is egyszerűen lehet integrálni a vonalkódokat. Épp ezért megfizethető fejlesztést jelent sok vállalat számára.
Mit hoz a jövő?
Manapság már a mindennapjaink részét képezik a vonalkódok és a vonalkódolvasók. A kiskereskedelemben, a logisztikában, a gyártásban, sőt már az egészségügyben is mindennap használják őket.
De a vonalkódok is fejlődnek, újabb formáik és ezeket kezelő alkalmazások jelennek meg. Gondoljunk csak a QR-kódra vagy az RFID-re. Ezek kibővítik a lehetőségeket, újabb hatékonyságnövelő megoldásokat jelentenek számunkra.
Az üzleti életet forradalmasította ez a találmány. De annak a forradalomnak, amit elindított, még közel sincs vége!